Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Sonda Rosetta doletela ku kométe
6. augusta 2014, po vyše desaťročnej púti Slnečnou sústavou a prekonaní vzdialenosti vyše 6 miliárd kilometrov, dorazila vesmírna sonda Rosetta k svojmu cieľu - kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Rosetta je vlajkovou loďou Európskej kozmickej agentúry ESA, jej štartu v roku 2004 predchádzala asi desaťročná príprava s účasťou hádam tisícky vedcov a inžinierov. Aj keď Slovensko v čase príprav Rosetty (ani dodnes) nie je členom ESA, v rámci bilaterálnej spolupráce s Laboratóriom kozmických technológií Írskej národnej univerzity (STIL), prispelo Oddelenie kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach ku konštrukcii tejto sondy. 
 
Napísal Peter Kráčalík, 12. August 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 170

Sonda Rosetta je už na obežnej dráhe kométy
 Vesmírna sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa včera dostala na obežnú dráhu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty, vedci v operačnom centre ESA v nemeckom Darmstadte však museli čakať ďalších 22 minút, kým zistili, či sa naozaj podaril. Sonda sa totiž momentálne nachádza 550 miliónov kilometrov od Zeme. "Po desiatich rokoch, piatich mesiacoch a štyroch dňoch letu k svojmu cieľu, po piatich obletoch Slnka a 6,4 miliardách kilometrov môžeme konečne s nadšením oznámiť, že sme sa tam dostali," uviedol generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordain.
Napísal Peter Kráčalík, 07. August 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 261

Nová činnosť Curiosity
Vesmírna sonda Curiosity po takmer roku znovu vyvŕtala na Marse novú dieru. Stalo sa tak na mieste s názvom The Kimberley približne päť kilometrov od miesta, kde vlani v máji uskutočnila predchádzajúci vrt. Ešte pred navŕtaním horniny dostala sonda príkaz, aby preskúmala niekoľko skál vo svojom okolí. Sonda následne v stredu poslala na Zem fotografie zachytávajúce nový vrt s hromadou šedého prachu. Vedci musia teraz zhodnotiť vlastnosti tohto prachu a na základe výsledkov sa rozhodnú, či nechajú sondu vyvŕtať ďalšiu dieru.  
Napísal Peter Kráčalík, 12. Máj 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 621

V máji zasiahne Zem meteorický dážď
Už koncom tohto mesiaca budeme môcť aj z územia Slovenska sledovať meteorický dážď. Na svedomí ho bude mať kométa 209P/LINEAR. „Táto udalosť nastane 24. mája, medzi 7:00 a 8:00 svetového času, čo je 9:00 až 10:00 nášho času. Súčasné odhady hovoria o intenzite 100 až 400 meteorov za hodinu, čo je oproti pár desiatok meteorických rojov skutočne bohatý úlovok,“ informoval Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Meteorický dážď sa bude dať pozorovať v súhvezdí Žirafa, neďaleko súhvezdia Veľkého voza. 
Napísal Peter Kráčalík, 12. Máj 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 643

Gabonská koróna
Keď S. Chapman v polovici 20-tého storočia vyslovil názor, že Zem sa nachádza v slnečnej koróne, navyššej vrstve slnečnej atmosféry, vedecký svet sa mu takmer vysmial. Po niekoľkých rokoch sa ukázalo, že je to naozaj tak. Slnečná koróna, veľmi riedka, ale veľmi horúca, je zdrojom nabitých častíc (elektróny, protóny a ióny niektorých prvkov), ktoré z koróny unikajú od Slnka preč a tvoria tzv. heliosféru, teda obrovskú oblasť okolo Slnka, v ktorej dominuje magnetické pole Slnka. Slnečný vietor, ktorý obteká okolo Zeme rýchlosťou v priemere okolo 500 km/s ťahá so sebou aj siločiary magnetického poľa Slnka, ktoré nás chrania pred nebezpečným kozmickým žiarením. 
Napísal Peter Kráčalík, 23. Apríl 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 477

Sonda Rosetta sa ozvala po 31 mesiacoch hibernácie
Vesmírna sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v pondelok večer vyslala signál k Zemi po tom, čo uplynulých 31 mesiacov strávila v hibernácii. Signál zachytili v Kalifornii, odkiaľ ho následne preposlali do operačného centra ESA v nemeckom Darmstadte. Sonda, ktorá smeruje ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, sa momentálne nachádza približne 800 miliónov kilometrov od Zeme. Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom k spomínanej kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko doletí až tento rok na jeseň a následne na jej povrch spustí pristávací modul Philae. Ten váži sto kilogramov a obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch kométy. Cestou k tejto kométe Rosetta absolvovala aj prelet okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Január 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 778

Mesačné vozidlo Jü-tchu poslalo 15.12. prvé zábery
Čínske vesmírne vozidlo Jü-tchu poslalo prvé zábery z Mesiaca, kam ho v sobotu dopravila sonda Čchang-e 3. Vozidlo opustilo sondu niekoľko hodín po pristátí a prešlo niekoľko metrov, pričom sonda jeho historickú jazdu zaznamenala. V nedeľu sa následne začali navzájom fotografovať a zábery poslali na Zem. Štart sondy Čchang-e 3 sa uskutočnil 1. decembra z kozmodrómu Si-čchang, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Čchang-čeng 3B. K pristátiu došlo v oblasti Sinus Iridum na severnej pologuli, pričom šlo o prvé mäkké pristáte na Mesiaci od roku 1976.
Napísal Peter Kráčalík, 30. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 833

Kométa ISON – rekapitulácia a ďalšie možnosti
Po opakovanom ohlásení zániku a opätovnom objavení na záznamoch koronografov vesmírnych sond SOHO a STEREO kométa ISON pripomína detektívku (zatiaľ) bez záveru. Napriek tomu, že boli možné všetky priebehy vrátane zániku pri tesnom prelete nad slnečným povrchom, oznámenie ESA, že 28.11. 2013 kométa zanikla po vypudení obrovského oblaku prachu, ľudí tešiacich sa na veľké decembrové divadlo dosť sklamalo. O niekoľko hodín neskôr sa však, na prekvapenie celej astronomickej komunity, kométa znovu objavila na záberoch kozmickej sondy SOHO, pričom vytvorila nádherný chvost. Vyzeralo to tak, že časť kométy výbuch prežila a bude ďalej pokračovať v lete po svojej dráhe, dokonca sa objavilo výrazné zjasnenie. Správy z 1.12. sú však opäť pesimistické – obraz kométy veľmi slabne so vzďaľovaním sa od Slnka a je zrejmé, že dlhodobá dobrá viditeľnosť predpovedaná na obdobie Vianoc nebude. 
Napísal Peter Kráčalík, 04. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1017

Ison podľa vedcov možno nezanikla úplne
Ešte vo štvrtok večer sa pritom domnievali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a silná gravitácia kométu zničili. Na najnovších snímkach sa im však podarilo spozorovať žiarenie niečoho, čo by mohlo byť malým úlomkom kométy. Astronómovia netajili prekvapenie a potešenie, avšak sú si vedomí, že počas najbližších hodín a dní sa môže stať čokoľvek.
Napísal Peter Kráčalík, 02. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1070

Black Beauty je najstarším objaveným kúskom Marsu
Najnovšie testy na kúsku meteoritu nájdeného na Sahare ukázali, že skutočný vek úlomku z Marsu je až 4,4 miliardy rokov.  Meteorit s prezývkou Black Beauty (v preklade Čierna kráska) je tak starší o viac než dve miliardy rokov, čo bol vek určený pôvodnými testami. V časopise Nature to uviedli vedci z Floridskej štátnej univerzity.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 658

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.