Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:V máji zasiahne Zem meteorický dážď
Už koncom tohto mesiaca budeme môcť aj z územia Slovenska sledovať meteorický dážď. Na svedomí ho bude mať kométa 209P/LINEAR. „Táto udalosť nastane 24. mája, medzi 7:00 a 8:00 svetového času, čo je 9:00 až 10:00 nášho času. Súčasné odhady hovoria o intenzite 100 až 400 meteorov za hodinu, čo je oproti pár desiatok meteorických rojov skutočne bohatý úlovok,“ informoval Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Meteorický dážď sa bude dať pozorovať v súhvezdí Žirafa, neďaleko súhvezdia Veľkého voza. 
Napísal Peter Kráčalík, 12. Máj 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 625

Gabonská koróna
Keď S. Chapman v polovici 20-tého storočia vyslovil názor, že Zem sa nachádza v slnečnej koróne, navyššej vrstve slnečnej atmosféry, vedecký svet sa mu takmer vysmial. Po niekoľkých rokoch sa ukázalo, že je to naozaj tak. Slnečná koróna, veľmi riedka, ale veľmi horúca, je zdrojom nabitých častíc (elektróny, protóny a ióny niektorých prvkov), ktoré z koróny unikajú od Slnka preč a tvoria tzv. heliosféru, teda obrovskú oblasť okolo Slnka, v ktorej dominuje magnetické pole Slnka. Slnečný vietor, ktorý obteká okolo Zeme rýchlosťou v priemere okolo 500 km/s ťahá so sebou aj siločiary magnetického poľa Slnka, ktoré nás chrania pred nebezpečným kozmickým žiarením. 
Napísal Peter Kráčalík, 23. Apríl 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 464

Sonda Rosetta sa ozvala po 31 mesiacoch hibernácie
Vesmírna sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v pondelok večer vyslala signál k Zemi po tom, čo uplynulých 31 mesiacov strávila v hibernácii. Signál zachytili v Kalifornii, odkiaľ ho následne preposlali do operačného centra ESA v nemeckom Darmstadte. Sonda, ktorá smeruje ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, sa momentálne nachádza približne 800 miliónov kilometrov od Zeme. Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom k spomínanej kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko doletí až tento rok na jeseň a následne na jej povrch spustí pristávací modul Philae. Ten váži sto kilogramov a obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch kométy. Cestou k tejto kométe Rosetta absolvovala aj prelet okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Január 2014 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 764

Mesačné vozidlo Jü-tchu poslalo 15.12. prvé zábery
Čínske vesmírne vozidlo Jü-tchu poslalo prvé zábery z Mesiaca, kam ho v sobotu dopravila sonda Čchang-e 3. Vozidlo opustilo sondu niekoľko hodín po pristátí a prešlo niekoľko metrov, pričom sonda jeho historickú jazdu zaznamenala. V nedeľu sa následne začali navzájom fotografovať a zábery poslali na Zem. Štart sondy Čchang-e 3 sa uskutočnil 1. decembra z kozmodrómu Si-čchang, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Čchang-čeng 3B. K pristátiu došlo v oblasti Sinus Iridum na severnej pologuli, pričom šlo o prvé mäkké pristáte na Mesiaci od roku 1976.
Napísal Peter Kráčalík, 30. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 821

Kométa ISON – rekapitulácia a ďalšie možnosti
Po opakovanom ohlásení zániku a opätovnom objavení na záznamoch koronografov vesmírnych sond SOHO a STEREO kométa ISON pripomína detektívku (zatiaľ) bez záveru. Napriek tomu, že boli možné všetky priebehy vrátane zániku pri tesnom prelete nad slnečným povrchom, oznámenie ESA, že 28.11. 2013 kométa zanikla po vypudení obrovského oblaku prachu, ľudí tešiacich sa na veľké decembrové divadlo dosť sklamalo. O niekoľko hodín neskôr sa však, na prekvapenie celej astronomickej komunity, kométa znovu objavila na záberoch kozmickej sondy SOHO, pričom vytvorila nádherný chvost. Vyzeralo to tak, že časť kométy výbuch prežila a bude ďalej pokračovať v lete po svojej dráhe, dokonca sa objavilo výrazné zjasnenie. Správy z 1.12. sú však opäť pesimistické – obraz kométy veľmi slabne so vzďaľovaním sa od Slnka a je zrejmé, že dlhodobá dobrá viditeľnosť predpovedaná na obdobie Vianoc nebude. 
Napísal Peter Kráčalík, 04. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1006

Ison podľa vedcov možno nezanikla úplne
Ešte vo štvrtok večer sa pritom domnievali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a silná gravitácia kométu zničili. Na najnovších snímkach sa im však podarilo spozorovať žiarenie niečoho, čo by mohlo byť malým úlomkom kométy. Astronómovia netajili prekvapenie a potešenie, avšak sú si vedomí, že počas najbližších hodín a dní sa môže stať čokoľvek.
Napísal Peter Kráčalík, 02. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1055

Black Beauty je najstarším objaveným kúskom Marsu
Najnovšie testy na kúsku meteoritu nájdeného na Sahare ukázali, že skutočný vek úlomku z Marsu je až 4,4 miliardy rokov.  Meteorit s prezývkou Black Beauty (v preklade Čierna kráska) je tak starší o viac než dve miliardy rokov, čo bol vek určený pôvodnými testami. V časopise Nature to uviedli vedci z Floridskej štátnej univerzity.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 650

Zanikla kométa Ison, neprežila prelet okolo Slnka
Experti z Európskej vesmírnej agentúry, ktorí pomocou Slnečného a heliosférického observatória (SOHO) sledovali kométu Ison, potvrdili, že kométa zanikla. Ison sa vo štvrtok približne o 19:35 stredoeurópskeho času priblížila k slnku na vzdialenosť 1,2 milióna kilometra.  Vedci preto predpokladali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a tiež silná gravitácia ju zničia. O 22:30 vyhlásili, že Ison zanikla.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 644

Na oblohe sa objaví kométa ISON
Koncom novembra sa na dennej oblohe objaví ľahko spozorovateľná kométa, upozorňujú astronómovia. Kométu ISON objavili vlani v septembri, 29. novembra bude viditeľná na dennej oblohe v blízkosti Slnka. "Bude ju potrebné trocha hľadať, keďže Slnko je žiarivé, ale keď si zakryjete Slnko, tak blízko neho bude jasný bod," povedal v stredu na tlačovej besede zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň. Od 10. decembra bude kométa viditeľná najskôr v rannom súmraku, neskôr bude postupne vychádzať stále skoršie na nočnú oblohu. 
Napísal Peter Kráčalík, 15. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 966

Rusi vytiahli z jazera viac ako poltonový meteorit
Ruským potápačom sa 16. októbra podarilo vytiahnuť z jazera Čebarkul približne 1,5 metra dlhý kus meteoritu. Ten je pozostatkom 17-metrového a 10-tisíc ton ťažkého meteoroidu, ktorý 15. februára explodoval nad mestom Čeľabinsk a následne sa rozpadol na viacero častí. Jeden z fragmentov prerazil zamrznutý povrch jazera Čebarkul a vytvoril v ľade dieru s priemerom šesť metrov. Výbuch meteoroidu nad Čeľabinskom spôsobil zranenia viac ako tisíc ľuďom.
Napísal Peter Kráčalík, 23. Október 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 590

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.