Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Systém na monitor. nočnej oblohy v Prahe ocenili
Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zaznamenala úspech na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013. Zlatú medailu tam získal modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Agentúru SITA o tom informovala šéfka oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová.
Napísal Peter Kráčalík, 02. September 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 449

Experiment. fyzici prispievajú k misii na Merkúr
V košickom Ústave experimentálnej fyziky dokončujú časti vedeckej aparatúry PICAM pre spoločnú misiu Európskej kozmickej agentúry ESA a Japonskej kozmickej agentúry JAXA na planétu Merkúr. Misia nesie názov BepiCOLOMBO na počesť talianskeho astronóma Giuseppe (Bepi) Colomba, ktorý výskumu planéty Merkúr venoval značnú časť svojej vedeckej kariéry. Misia využíva dve vesmírne sondy, ktoré vynesie raketa Ariane 5 v roku 2015. Sondy poletia k Merkúru spoločne šesť a pol roka, pričom budú využité gravitačné asistencie Zeme, Mesiaca a Venuše. 
Napísal Peter Kráčalík, 31. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 596

HST objavil nový mesiac Neptúna
Americký astronóm Mark R. Showalter zo SETI Institute objavil pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu štrnásty mesiac planéty Neptún. Priemer mesiaca, ktorý dostal označenie S/2004 N 1, je iba približne dvadsať kilometrov, a je tak najmenším známym mesiacom Neptúna. S/2004 N 1 je natoľko malý, že ho nezaznamenala ani sonda Voyager 2, ktorá okolo tejto planéty letela v roku 1989. Showalter ho objavil pri analyzovaní snímok Neptúna z rokov 2004 až 2009, ktoré spravil spomínaný Hubblov teleskop. 
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 635

Nové mesiace Pluta pomenovali Kerberos a Styx
Štvrtý a piaty mesiac trpasličej planéty Pluto pomenovali Kerberos a Styx. Rozhodla o tom Medzinárodná astronomická únia (IAU) na základe verejného hlasovania, v ktorom sa však tieto názvy umiestnili až na druhom a treťom mieste. Najviac hlasov získal od verejnosti Vulcan, známy ako domovská planéta pána Spocka zo seriálu a filmov Star Trek.
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 554

Asteroid 1998 QE2 je novým typom vesmírneho telesa
Asteroid 1998 QE2 meria v priemere 2,75 kilometra a má taktiež svoj vlastný mesiac s veľkosťou 750 metrov, ktorý ho obehne raz za 32 hodín. Asteroid, ktorý obletí Slnko raz za 3,8 roka, objavili v roku 1998 pomocou programu Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR). To, že ide o úplne nový typ asteroidu, sa však podarilo zistiť až tento rok, keď sa priblížil k Zemi. Tento asteroid je tmavý, červený a primitívny.
Napísal Peter Kráčalík, 25. Jún 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 702

Prehliadkový ďalekohľad ADAM-WFS z Modry
ADAM je unikátny systém štyroch ďalekohľadov, ktoré sú schopné preskúmať celú viditeľnú oblohu z jedného miesta trikrát počas noci a odhaliť objekty z vesmíru, ako sú napríklad asteroidy a kométy potenciálne nebezpečné pre Zem. Koncept tohto systému vytvorili odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Otcom idey systému ADAM je RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK). 
Napísal Peter Kráčalík, 16. Apríl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 790

Naozaj opustil Voyager 1 Slnečnú sústavu?
Americká vesmírna sonda Voyager 1 pravdepodobne opustila Slnečnú sústavu. Tvrdí to skupina vedcov, ktorí preskúmali údaje zo sondy. Tie podľa ich výsledkov zverejnených v časopise Geophysical Research Letters naznačujú, že sonda sa momentálne nachádza už v medzihviezdnom priestore. Odborníci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) však zatiaľ tieto výsledky nepotvrdili a oficiálne uvádzajú, že sonda sa stále nachádza v Slnečnej sústave. V spomínanej správe sa vedci odvolávajú predovšetkým na zvýšené hodnoty kozmického žiarenia pochádzajúceho z vonkajšieho vesmíru a zároveň na znižovanie intenzity žiarenia zo Slnka.
Napísal Peter Kráčalík, 23. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 889

Na Marse boli v minulosti podmienky na život
Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) uviedli, že sonda Curiosity objavila dôkazy, že na Marse boli v minulosti vhodné podmienky pre mikrobiologický život. Sonda pomocou prístrojov SAM a CheMin analyzovala vzorku skaly, ktorú navŕtala minulý mesiac v oblasti Yellowknife Bay, iba niekoľko sto metrov od miesta, kde vlani v septembri objavila dôkazy o niekdajšom potoku. Vedci v týchto vzorkách objavili síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, čo sú všetko základné prvky potrebné pre život.
Napísal Peter Kráčalík, 19. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 813

NASA zverejnila upravenú fotografiu vrchu na Marse
Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnili novú fotografiu marťanského vrchu Sharp. Ide o mozaiku záberov, ktoré spravila sonda Curiosity.Tieto snímky dodatočne upravili vyvážením bielej farby, vďaka čomu sa javí obloha na Marse veľmi modrá, pričom v skutočnosti by ju ľudské oko vnímalo ako žlto-hnedú.
Napísal Peter Kráčalík, 19. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 917

Vedci objavili 18-kilogramový meteorit
Medzinárodný vedecký tím pôsobiaci na belgickej výskumnej stanici Princess Elisabeth Antarctica objavil vo východnej Antarktíde 18 kilogramov vážiaci meteorit. Ide o najväčší meteorit nájdený v tejto oblasti od roku 1988. Osemčlenný tím projektu SAMBA hľadal meteority v oblasti vzdialenej 140 kilometrov južne od spomínanej stanice, pričom počas 40-dňovej expedície objavil až 425 týchto vesmírnych telies z celkovou hmotnosťou 75 kilogramov. Prvotná analýza najväčšieho z nich naznačila, že ide o chondrit, čo je najbežnejší typ meteoritu.
Napísal Peter Kráčalík, 06. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 925

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.