Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Rusi vytiahli z jazera viac ako poltonový meteorit
Ruským potápačom sa 16. októbra podarilo vytiahnuť z jazera Čebarkul približne 1,5 metra dlhý kus meteoritu. Ten je pozostatkom 17-metrového a 10-tisíc ton ťažkého meteoroidu, ktorý 15. februára explodoval nad mestom Čeľabinsk a následne sa rozpadol na viacero častí. Jeden z fragmentov prerazil zamrznutý povrch jazera Čebarkul a vytvoril v ľade dieru s priemerom šesť metrov. Výbuch meteoroidu nad Čeľabinskom spôsobil zranenia viac ako tisíc ľuďom.
Napísal Peter Kráčalík, 23. Október 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 501

Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej osi
Na úvodnej stránke vyhľadávača Google si včera užívatelia mohli nájsť animáciu kyvadla. Internetový gigant si tak pripomína 194. výročie narodenia francúzskeho fyzika Léona Foucaulta. Jean-Bernard-Léon Foucault, ako sa tento významný vedec volal celým menom, sa narodil 18. septembra 1819 v Paríži. Pôvodne z neho mal byť lekár, no jeho hlavným záujmom sa stala fyzika. Spolu s kolegom Armandom Fizeauom sa venoval skúmaniu svetla a tepla. V roku 1850 zistil, že svetlo sa vo vode pohybuje pomalšie, ako vo vzduchu. V tom istom roku zmeral aj rýchlosť svetla, a to s neuveriteľnou presnosťou, keď sa jeho nameraná hodnota priblížila k reálnej hodnote až na jedno percento.
Napísal Peter Kráčalík, 19. September 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 568

Systém na monitor. nočnej oblohy v Prahe ocenili
Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zaznamenala úspech na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013. Zlatú medailu tam získal modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Agentúru SITA o tom informovala šéfka oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová.
Napísal Peter Kráčalík, 02. September 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 533

Experiment. fyzici prispievajú k misii na Merkúr
V košickom Ústave experimentálnej fyziky dokončujú časti vedeckej aparatúry PICAM pre spoločnú misiu Európskej kozmickej agentúry ESA a Japonskej kozmickej agentúry JAXA na planétu Merkúr. Misia nesie názov BepiCOLOMBO na počesť talianskeho astronóma Giuseppe (Bepi) Colomba, ktorý výskumu planéty Merkúr venoval značnú časť svojej vedeckej kariéry. Misia využíva dve vesmírne sondy, ktoré vynesie raketa Ariane 5 v roku 2015. Sondy poletia k Merkúru spoločne šesť a pol roka, pričom budú využité gravitačné asistencie Zeme, Mesiaca a Venuše. 
Napísal Peter Kráčalík, 31. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 709

HST objavil nový mesiac Neptúna
Americký astronóm Mark R. Showalter zo SETI Institute objavil pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu štrnásty mesiac planéty Neptún. Priemer mesiaca, ktorý dostal označenie S/2004 N 1, je iba približne dvadsať kilometrov, a je tak najmenším známym mesiacom Neptúna. S/2004 N 1 je natoľko malý, že ho nezaznamenala ani sonda Voyager 2, ktorá okolo tejto planéty letela v roku 1989. Showalter ho objavil pri analyzovaní snímok Neptúna z rokov 2004 až 2009, ktoré spravil spomínaný Hubblov teleskop. 
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 708

Nové mesiace Pluta pomenovali Kerberos a Styx
Štvrtý a piaty mesiac trpasličej planéty Pluto pomenovali Kerberos a Styx. Rozhodla o tom Medzinárodná astronomická únia (IAU) na základe verejného hlasovania, v ktorom sa však tieto názvy umiestnili až na druhom a treťom mieste. Najviac hlasov získal od verejnosti Vulcan, známy ako domovská planéta pána Spocka zo seriálu a filmov Star Trek.
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 653

Asteroid 1998 QE2 je novým typom vesmírneho telesa
Asteroid 1998 QE2 meria v priemere 2,75 kilometra a má taktiež svoj vlastný mesiac s veľkosťou 750 metrov, ktorý ho obehne raz za 32 hodín. Asteroid, ktorý obletí Slnko raz za 3,8 roka, objavili v roku 1998 pomocou programu Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR). To, že ide o úplne nový typ asteroidu, sa však podarilo zistiť až tento rok, keď sa priblížil k Zemi. Tento asteroid je tmavý, červený a primitívny.
Napísal Peter Kráčalík, 25. Jún 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 802

Prehliadkový ďalekohľad ADAM-WFS z Modry
ADAM je unikátny systém štyroch ďalekohľadov, ktoré sú schopné preskúmať celú viditeľnú oblohu z jedného miesta trikrát počas noci a odhaliť objekty z vesmíru, ako sú napríklad asteroidy a kométy potenciálne nebezpečné pre Zem. Koncept tohto systému vytvorili odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Otcom idey systému ADAM je RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK). 
Napísal Peter Kráčalík, 16. Apríl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 906

Naozaj opustil Voyager 1 Slnečnú sústavu?
Americká vesmírna sonda Voyager 1 pravdepodobne opustila Slnečnú sústavu. Tvrdí to skupina vedcov, ktorí preskúmali údaje zo sondy. Tie podľa ich výsledkov zverejnených v časopise Geophysical Research Letters naznačujú, že sonda sa momentálne nachádza už v medzihviezdnom priestore. Odborníci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) však zatiaľ tieto výsledky nepotvrdili a oficiálne uvádzajú, že sonda sa stále nachádza v Slnečnej sústave. V spomínanej správe sa vedci odvolávajú predovšetkým na zvýšené hodnoty kozmického žiarenia pochádzajúceho z vonkajšieho vesmíru a zároveň na znižovanie intenzity žiarenia zo Slnka.
Napísal Peter Kráčalík, 23. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 979

Na Marse boli v minulosti podmienky na život
Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) uviedli, že sonda Curiosity objavila dôkazy, že na Marse boli v minulosti vhodné podmienky pre mikrobiologický život. Sonda pomocou prístrojov SAM a CheMin analyzovala vzorku skaly, ktorú navŕtala minulý mesiac v oblasti Yellowknife Bay, iba niekoľko sto metrov od miesta, kde vlani v septembri objavila dôkazy o niekdajšom potoku. Vedci v týchto vzorkách objavili síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, čo sú všetko základné prvky potrebné pre život.
Napísal Peter Kráčalík, 19. Marec 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 894

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.