Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Kométa ISON – rekapitulácia a ďalšie možnosti
Po opakovanom ohlásení zániku a opätovnom objavení na záznamoch koronografov vesmírnych sond SOHO a STEREO kométa ISON pripomína detektívku (zatiaľ) bez záveru. Napriek tomu, že boli možné všetky priebehy vrátane zániku pri tesnom prelete nad slnečným povrchom, oznámenie ESA, že 28.11. 2013 kométa zanikla po vypudení obrovského oblaku prachu, ľudí tešiacich sa na veľké decembrové divadlo dosť sklamalo. O niekoľko hodín neskôr sa však, na prekvapenie celej astronomickej komunity, kométa znovu objavila na záberoch kozmickej sondy SOHO, pričom vytvorila nádherný chvost. Vyzeralo to tak, že časť kométy výbuch prežila a bude ďalej pokračovať v lete po svojej dráhe, dokonca sa objavilo výrazné zjasnenie. Správy z 1.12. sú však opäť pesimistické – obraz kométy veľmi slabne so vzďaľovaním sa od Slnka a je zrejmé, že dlhodobá dobrá viditeľnosť predpovedaná na obdobie Vianoc nebude. 
Napísal Peter Kráčalík, 04. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 949

Ison podľa vedcov možno nezanikla úplne
Ešte vo štvrtok večer sa pritom domnievali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a silná gravitácia kométu zničili. Na najnovších snímkach sa im však podarilo spozorovať žiarenie niečoho, čo by mohlo byť malým úlomkom kométy. Astronómovia netajili prekvapenie a potešenie, avšak sú si vedomí, že počas najbližších hodín a dní sa môže stať čokoľvek.
Napísal Peter Kráčalík, 02. December 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1008

Black Beauty je najstarším objaveným kúskom Marsu
Najnovšie testy na kúsku meteoritu nájdeného na Sahare ukázali, že skutočný vek úlomku z Marsu je až 4,4 miliardy rokov.  Meteorit s prezývkou Black Beauty (v preklade Čierna kráska) je tak starší o viac než dve miliardy rokov, čo bol vek určený pôvodnými testami. V časopise Nature to uviedli vedci z Floridskej štátnej univerzity.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 592

Zanikla kométa Ison, neprežila prelet okolo Slnka
Experti z Európskej vesmírnej agentúry, ktorí pomocou Slnečného a heliosférického observatória (SOHO) sledovali kométu Ison, potvrdili, že kométa zanikla. Ison sa vo štvrtok približne o 19:35 stredoeurópskeho času priblížila k slnku na vzdialenosť 1,2 milióna kilometra.  Vedci preto predpokladali, že teplota približne dvetisíc stupňov Celzia a tiež silná gravitácia ju zničia. O 22:30 vyhlásili, že Ison zanikla.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 608

Na oblohe sa objaví kométa ISON
Koncom novembra sa na dennej oblohe objaví ľahko spozorovateľná kométa, upozorňujú astronómovia. Kométu ISON objavili vlani v septembri, 29. novembra bude viditeľná na dennej oblohe v blízkosti Slnka. "Bude ju potrebné trocha hľadať, keďže Slnko je žiarivé, ale keď si zakryjete Slnko, tak blízko neho bude jasný bod," povedal v stredu na tlačovej besede zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň. Od 10. decembra bude kométa viditeľná najskôr v rannom súmraku, neskôr bude postupne vychádzať stále skoršie na nočnú oblohu. 
Napísal Peter Kráčalík, 15. November 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 897

Rusi vytiahli z jazera viac ako poltonový meteorit
Ruským potápačom sa 16. októbra podarilo vytiahnuť z jazera Čebarkul približne 1,5 metra dlhý kus meteoritu. Ten je pozostatkom 17-metrového a 10-tisíc ton ťažkého meteoroidu, ktorý 15. februára explodoval nad mestom Čeľabinsk a následne sa rozpadol na viacero častí. Jeden z fragmentov prerazil zamrznutý povrch jazera Čebarkul a vytvoril v ľade dieru s priemerom šesť metrov. Výbuch meteoroidu nad Čeľabinskom spôsobil zranenia viac ako tisíc ľuďom.
Napísal Peter Kráčalík, 23. Október 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 557

Foucault dokázal, že Zem sa točí okolo svojej osi
Na úvodnej stránke vyhľadávača Google si včera užívatelia mohli nájsť animáciu kyvadla. Internetový gigant si tak pripomína 194. výročie narodenia francúzskeho fyzika Léona Foucaulta. Jean-Bernard-Léon Foucault, ako sa tento významný vedec volal celým menom, sa narodil 18. septembra 1819 v Paríži. Pôvodne z neho mal byť lekár, no jeho hlavným záujmom sa stala fyzika. Spolu s kolegom Armandom Fizeauom sa venoval skúmaniu svetla a tepla. V roku 1850 zistil, že svetlo sa vo vode pohybuje pomalšie, ako vo vzduchu. V tom istom roku zmeral aj rýchlosť svetla, a to s neuveriteľnou presnosťou, keď sa jeho nameraná hodnota priblížila k reálnej hodnote až na jedno percento.
Napísal Peter Kráčalík, 19. September 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 606

Systém na monitor. nočnej oblohy v Prahe ocenili
Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zaznamenala úspech na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013. Zlatú medailu tam získal modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Agentúru SITA o tom informovala šéfka oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová.
Napísal Peter Kráčalík, 02. September 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 558

Experiment. fyzici prispievajú k misii na Merkúr
V košickom Ústave experimentálnej fyziky dokončujú časti vedeckej aparatúry PICAM pre spoločnú misiu Európskej kozmickej agentúry ESA a Japonskej kozmickej agentúry JAXA na planétu Merkúr. Misia nesie názov BepiCOLOMBO na počesť talianskeho astronóma Giuseppe (Bepi) Colomba, ktorý výskumu planéty Merkúr venoval značnú časť svojej vedeckej kariéry. Misia využíva dve vesmírne sondy, ktoré vynesie raketa Ariane 5 v roku 2015. Sondy poletia k Merkúru spoločne šesť a pol roka, pričom budú využité gravitačné asistencie Zeme, Mesiaca a Venuše. 
Napísal Peter Kráčalík, 31. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 766

HST objavil nový mesiac Neptúna
Americký astronóm Mark R. Showalter zo SETI Institute objavil pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu štrnásty mesiac planéty Neptún. Priemer mesiaca, ktorý dostal označenie S/2004 N 1, je iba približne dvadsať kilometrov, a je tak najmenším známym mesiacom Neptúna. S/2004 N 1 je natoľko malý, že ho nezaznamenala ani sonda Voyager 2, ktorá okolo tejto planéty letela v roku 1989. Showalter ho objavil pri analyzovaní snímok Neptúna z rokov 2004 až 2009, ktoré spravil spomínaný Hubblov teleskop. 
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 768

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.