Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Satelit objavil pod povrchom 124 aktívnych jazier
Pod povrchom Antarktídy sa nachádza veľké množstvo aktívnych jazier, ktoré pomáhajú pri presune ľadovcov. Tieto zásobárne vody fungujú ako sieť podzemných vôd. Podľa americkej štúdie súvisí dynamika týchto jazier aj s rozložením sladkej vody v oceáne.
Napísal Peter Kráčalík, 09. September 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1892

Prvá indická misia na Mesiaci predčasne skončila
Prvá misia Indie na Mesiaci v sobotu predčasne skončila. Informovala o tom Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO) po tom, ako stratila kontakt s lunárnym satelitom Chandrayaan-1 i svojou prvou mesačnou sondou. Ako uviedla štátna vesmírna agentúra vo vyhlásení, rádiový kontakt so satelitom Chandrayaan-1 stratili o 1:30 indického času (piatok 22:00 stredoeurópskeho letného času). "Misia definitívne skončila," povedal spravodajskej agentúre PTI vedúci projektu M. Annadurai.
Napísal Peter Kráčalík, 04. September 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1624

Super koróna ako výsledok úplného zatmenia 2009
Predstavujeme bielu korónu (do 6 polomerov Slnka), ktorú pri júlovom úplnom zatmení Slnka získala česko-nemecko-slovenská expedícia na ostrove Enewetak v Tichom oceáne. Autormi tejto úžasnej snímky, ktorá sa vo Francúzsku stala "snímkou dňa", sú Miloslav Druckmüller (ČR), Peter Aniol (SRN), Vojtech Rušin (SR - AsÚ SAV), Ľubomír Klocok (SR - AsÚ SAV), Karel Martišek (ČR) a Martin Dietzel (SRN). Výsledný obrázok bielej koróny pozorovanej počas úplného zatmenia Slnka dňa 22. júla 2009.
Napísal Peter Kráčalík, 18. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1759

Záhada metánu na Marse sa prehlbuje
Metán na Marse sa produkuje a zároveň aj ničí oveľa rýchlejšie ako na Zemi, tvrdí analýza posledných údajov. Vedci v Paríži použili počítačový klimatický model červenej planéty, aby simulovali pozorovania zo Zeme. Ukazuje sa, že plyn je v atmosfére Marsu rozložený nerovnomerne a mení sa s ročnými obdobiami. Franck Lefevre a Francois Forget z Universite Pierre et Marie Curie v Paríži v časopise Nature píšu o tom, ako využili počítačový model klímy Marsu pre opätovnú rekonštrukciu pozorovaní.
Napísal Peter Kráčalík, 18. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1557

Na Marse objavili dosiaľ najväčší meteorit
Kozmická sonda Opportunity objavila na povrchu planéty Mars dosiaľ najväčší meteorit. Ide o úlomok kovu a výskumníci očakávajú, že na ňom nájdu aj znaky korózie, ktoré by mohli dokázať niekdajšiu prítomnosť vody na červenej planéte. Sonda Opportunity kameň objavila 18. júla v oblasti Meridiani Planum, čo je planina pokrytá pieskom a skúma sa už od začiatku roku 2004, keď na planéte sonda pristála.
Napísal Peter Kráčalík, 18. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2967

ESA vyšle na Mars vozidlo až v roku 2018
Európska vesmírna agentúra (ESA) vyšle terénne vozidlo na Mars v roku 2018, teda o dva roky neskôr, ako uviedla nedávno. Ide pritom o celkové zdržanie sedem rokov, pretože pôvodne sa mala misia začať už v roku 2011. Agentúra sa spojí s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Obe organizácie totiž veria, že spojením odborných znalostí a financií môžu dosiahnuť väčšie úspechy. Na spolupráci sa dohodli v júni v britskom Plymouthe.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1500

NASA bude na webe upozorňovať na nebezp. asteroidy
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) spustil novú internetovú stránku o asteroidoch a kométach, ktoré sa približujú k Zemi, zvlášť takých, ktoré by mohli so sebou prinášať nejaké riziko. Asteroid Watch na stránke www.jpl.nasa.gov/asteroidwatch má byť miestom, kde sa budú dať nájsť všetky vedecké informácie týkajúce sa vesmírnych objektov spolu s fotografiami, videami a dokonca aj s kontom Twitter, aby ľudia, ktorí sa o tento fenomén zaujímajú, mohli byť neustále informovaní.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1790

Svetlá škvrna na Venuši mätie astronómov
Astronómovia sú zmätení zvláštnou svetlou škvrnou, ktorá sa objavila v oblakoch Venuše. Škvrnu po prvý raz identifikoval amatérsky astronóm 19. júla a neskôr tento objav potvrdila aj kozmická loď Európskej vesmírnej agentúry. Údaje zo sondy Express naznačujú, že škvrna sa na Venuši objavila prinajmenšom štyri dni pred tým, než ju zazreli zo Zeme. Odvtedy sa čoraz viac rozširuje pomocou vetrov, ktoré prúdia vo Venušinej hustej atmosfére.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1729

Do Jupitera asi narazila kométa
Do planéty Jupiter narazil vesmírny objekt, pravdepodobne kométa. Obrázky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok ukázali "jazvu" v blízkosti južného pólu plynného obra. Stalo sa to presne 15 rokov po tom, čo do Jupitera narazila kométa Shoemaker-Levy 9. "Boli sme nesmierne šťastní, že sme sledovali Jupiter v správnom čase, v správnu hodinu, na správnej strane a boli sme svedkami tejto udalosti.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1869

V hlavnom páse asteroidov sú ľadoví \'votrelci\'
Hlavný pás asteroidov nášho solárneho systému je podľa novej astronomickej teórie plný ľadových skál. Takzvaní votrelci, ktorí sa do pásu dostali z veľkej vzdialenosti, pripomínajú viac prvotné zmrznuté kométy ako skaly, tvoriace väčšinu asteroidov v páse medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter. Teóriu zverejnil časopis Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1159

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.