Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:NASA vypustila dvojicu lunárnych sond
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil raketu s dvoma lunárnymi sondami vo štvrtok o 21:32 GMT z floridskej základne Cape Canaveral Air Force Station. Dvojica sond LRO a LCROSS majú skúmať mesačný povrch, pátrať po vodných zdrojoch a potenciálnych pristávacích miestach. Raketa preletí vyše 384-tisíc kilometrov, ktoré ju pri štarte delili od cieľa, za štyri dni. Získané informácie použije NASA pri príprave vypustenia rakety s ľudskou posádkou, ktorá by mala na Mesiaci pristáť v roku 2020. NASA však plánuje, aby sa ľudia dostali nielen na Mesiac, ale aj na planétu Mars a ďalej. 
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1107

Vedci majú prvý nezvratný dôkaz o jazere na Marse
Dlhý, hlboký kaňon a pozostatky brehov sú zatiaľ najjasnejším dôkazom existencie jazera na povrchu Marsu. Voda mala pretekať 50 kilometrov dlhým kaňonom v období, keď už sa predpokladalo, že planéta vyschla. Naznačujú to fotografie, ktoré poskytla vysokocitlivá kamera HiRISE na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Voda mohla pokryť asi 200 kilometrov štvorcových a mohla byť hlboká do pol kilometra.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1628

Vedci vypočítali možné kolízie planét Sln. sústavy
K zrážke Zeme s Marsom alebo Venušou by mohlo dôjsť, ale najskôr o miliardu rokov. Pravdepodobnosť, že sa takáto situácia stane, je podľa vedcov veľmi malá. Ako informovala štúdia v magazíne Nature, existuje tiež možnosť, že Merkúr sa zrazí s Venušou a vytvoria jednu väčšiu planétu. Ďalším možným scenárom je priblíženie Marsu k Jupiteru, čo by pre červenú planétu mohlo znamenať vymrštenie zo Slnečnej sústavy.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2530

Sonda Kaguja ukončila misiu na Mesiaci
Japonská lunárna sonda Kaguja ukončila svoju 19-mesačnú misiu. Minulú stredu o 20:25 stredoeurópskeho letného času riadene dopadla na povrch Mesiaca, informovala japonská vesmírna agentúra JAXA. Kaguja krúžila na lunárnej obežnej dráhe, mapovala povrch Mesiaca, študovala rozloženie jeho minerálov a stupne gravitačných síl.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1149

Spirit uviazol v pôde Marsu
Prieskumné vozidlo Spirit uviazlo v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou. Ako v pondelok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Laboratórium prúdového pohonu zisťuje príčinu problému. Robotické vozidlo má šesť kolies, ale pravé predné koleso už tri roky nefunguje. Ostatných päť spolovice zapadlo do marťanskej pôdy pri nedávnom cúvaní.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Máj 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1428

Prelet nad Merkúrom odhalil aktivitu vo vnútri
Druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER nad planétou Merkúr v októbri 2008 ukázal, že najmenšia planéta našej slnečnej sústavy je omnoho aktívnejšia ako sa predpokladalo. Vo štvrtok 30. apríla o tom informovali štyri štúdie. Kamery sondy MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging, čo znamená Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) zaznamenali vyše 1 200 záberov povrchu planéty.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Máj 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1529

Spirit na Marse bez príčiny reštartoval počítač
Starnúce vozidlo Spirit, ktoré sa nachádza na planéte Mars, minimálne dva razy z neznámych príčin reštartovalo svoj počítač. Projektový manažér vozidla John Callas z Laboratória prúdového pohonu v Pasadene v pondelok uviedol, že vozidlo je v stabilizovanom v stave. V tomto automatickom režime môže zostať dovtedy, kým tím neurčí príčinu problému. Reštarty počítača sa objavili minulý týždeň.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Apríl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1750

Sú planétky-zabijáci uveznení Lagrange. bodoch?
Misia STEREO, pozostávajúca z dvoch observatórií, ktoré boli vypustené s cieľom študovať výrony koronálnej hmoty (CME) a slnečný vietor, sa blíži k libračným oblastiam L4 a L5 sústavy Zem – Slnko. Dvojičky STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) obiehajú okolo Slnka po veľmi podobnej obežnej dráhe ako Zem, avšak jedna približne 45° pred ňou a druhá 45° za ňou. Družica letiaca "pred" Zemou je označená ako STEREO-A (z ang. ahead, vpredu), družica "za" Zemou ako STEREO-B (z angl. behind, za).
Napísal Peter Kráčalík, 30. Marec 2009 pokračovať >>> Komentárov: 5 Videní: 2244

Na obežnú dráhu vypustili európsky vedecký satelit
Priekopnícky satelit Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorého úlohou bude monitorovať gravitačné pole Zeme, úspešne vypustili 17. marca z ruského Plesecku. "Raketa, ktorá nesie európsky satelit, úspešne vyštartovala podľa plánu," uviedla hovorkyňa Vesmírneho strediska Chruničev. Štart sa mal uskutočniť už v pondelok, odložili ho však z technických príčin.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Marec 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1195

Sonda Odyssey bude opäť v úplnej prevádzke
Inžinierom amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo opätovne uviesť do prevádzky softvér sondy Odyssey, ktorá obieha okolo planéty Mars. Časť jej softvéru totiž nebola ovládateľná od marca roku 2006. "Sonda prijala a uskutočnila všetky rozkazy, ktoré dostala. Vypla sa a reštartovala," uviedlo v oficiálnom vyhlásení Laboratórium raketového pohonu (JPL).
Napísal Peter Kráčalík, 20. Marec 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1236

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.