Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Záhada metánu na Marse sa prehlbuje
Metán na Marse sa produkuje a zároveň aj ničí oveľa rýchlejšie ako na Zemi, tvrdí analýza posledných údajov. Vedci v Paríži použili počítačový klimatický model červenej planéty, aby simulovali pozorovania zo Zeme. Ukazuje sa, že plyn je v atmosfére Marsu rozložený nerovnomerne a mení sa s ročnými obdobiami. Franck Lefevre a Francois Forget z Universite Pierre et Marie Curie v Paríži v časopise Nature píšu o tom, ako využili počítačový model klímy Marsu pre opätovnú rekonštrukciu pozorovaní.
Napísal Peter Kráčalík, 18. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1550

Na Marse objavili dosiaľ najväčší meteorit
Kozmická sonda Opportunity objavila na povrchu planéty Mars dosiaľ najväčší meteorit. Ide o úlomok kovu a výskumníci očakávajú, že na ňom nájdu aj znaky korózie, ktoré by mohli dokázať niekdajšiu prítomnosť vody na červenej planéte. Sonda Opportunity kameň objavila 18. júla v oblasti Meridiani Planum, čo je planina pokrytá pieskom a skúma sa už od začiatku roku 2004, keď na planéte sonda pristála.
Napísal Peter Kráčalík, 18. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2961

ESA vyšle na Mars vozidlo až v roku 2018
Európska vesmírna agentúra (ESA) vyšle terénne vozidlo na Mars v roku 2018, teda o dva roky neskôr, ako uviedla nedávno. Ide pritom o celkové zdržanie sedem rokov, pretože pôvodne sa mala misia začať už v roku 2011. Agentúra sa spojí s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Obe organizácie totiž veria, že spojením odborných znalostí a financií môžu dosiahnuť väčšie úspechy. Na spolupráci sa dohodli v júni v britskom Plymouthe.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1495

NASA bude na webe upozorňovať na nebezp. asteroidy
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) spustil novú internetovú stránku o asteroidoch a kométach, ktoré sa približujú k Zemi, zvlášť takých, ktoré by mohli so sebou prinášať nejaké riziko. Asteroid Watch na stránke www.jpl.nasa.gov/asteroidwatch má byť miestom, kde sa budú dať nájsť všetky vedecké informácie týkajúce sa vesmírnych objektov spolu s fotografiami, videami a dokonca aj s kontom Twitter, aby ľudia, ktorí sa o tento fenomén zaujímajú, mohli byť neustále informovaní.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1787

Svetlá škvrna na Venuši mätie astronómov
Astronómovia sú zmätení zvláštnou svetlou škvrnou, ktorá sa objavila v oblakoch Venuše. Škvrnu po prvý raz identifikoval amatérsky astronóm 19. júla a neskôr tento objav potvrdila aj kozmická loď Európskej vesmírnej agentúry. Údaje zo sondy Express naznačujú, že škvrna sa na Venuši objavila prinajmenšom štyri dni pred tým, než ju zazreli zo Zeme. Odvtedy sa čoraz viac rozširuje pomocou vetrov, ktoré prúdia vo Venušinej hustej atmosfére.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1719

Do Jupitera asi narazila kométa
Do planéty Jupiter narazil vesmírny objekt, pravdepodobne kométa. Obrázky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok ukázali "jazvu" v blízkosti južného pólu plynného obra. Stalo sa to presne 15 rokov po tom, čo do Jupitera narazila kométa Shoemaker-Levy 9. "Boli sme nesmierne šťastní, že sme sledovali Jupiter v správnom čase, v správnu hodinu, na správnej strane a boli sme svedkami tejto udalosti.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1864

V hlavnom páse asteroidov sú ľadoví \'votrelci\'
Hlavný pás asteroidov nášho solárneho systému je podľa novej astronomickej teórie plný ľadových skál. Takzvaní votrelci, ktorí sa do pásu dostali z veľkej vzdialenosti, pripomínajú viac prvotné zmrznuté kométy ako skaly, tvoriace väčšinu asteroidov v páse medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter. Teóriu zverejnil časopis Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1156

Najdlhšie zatmenie 21. storočia len na internete
V stredu 22. júla nastane mimoriadne dlhé zatmenie Slnka, ktoré bude pozorovateľné z východnej Ázie a Tichomoria. Bude to vôbec najdlhšie trvajúce úplné zatmenie Slnka celého 21. storočia a trvaním ho prekoná až zatmenie v budúcom storočí v roku 2132. Pás úplného zatmenia bude postupne prechádzať cez Indiu, východný Nepál, Bangladéš, Bhután, Barmu, Čínu a Tichý oceán.  
 
Napísal Peter Kráčalík, 15. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2114

Spirit skúma oblasť, v ktorej uviazol
Tím riadiaci prieskumné vozidlo Spirit, ktoré uviazlo v máji v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou, začína využívať situáciu v prospech vedy. Oblasť, z ktorej sa vozidlo momentálne nedokáže dostať, nazvali vedci Troy. "Šťastnou náhodou je Troy jednou z najzaujímavejších miest, ktoré Spirit navštívil," povedal Ray Arvidson z Washingtonskej univerzity. Troy sa nachádza približne 3,2 kilometra od miesta, kde Spirit pristál v januári 2004. Pôda na tomto mieste sa skladá z troch vrstiev viacerých materiálov rôznych farieb - žltohnedej, žltej, bielej a tmavočervenej. 
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1216

Mesiac Saturna skrýva vodné jaskyne, môže aj život
Ľadový mesiac Saturna Enceladus podľa vedcov ukrýva podzemné vodné jaskyne. Tie môžu naznačovať prítomnosť života. Vedecký tím objavil sodík v čiastočkách ľadu, ktoré vylučujú gejzíry na severnom póle. Má ísť o zatiaľ najvýznamnejší dôkaz tekutej vody pod zamrznutým povrchom mesiaca. Americký a nemecký vedecký tím spracoval svoje zistenia v štúdiách v magazíne Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1524

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.