Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Do Jupitera asi narazila kométa
Do planéty Jupiter narazil vesmírny objekt, pravdepodobne kométa. Obrázky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok ukázali "jazvu" v blízkosti južného pólu plynného obra. Stalo sa to presne 15 rokov po tom, čo do Jupitera narazila kométa Shoemaker-Levy 9. "Boli sme nesmierne šťastní, že sme sledovali Jupiter v správnom čase, v správnu hodinu, na správnej strane a boli sme svedkami tejto udalosti.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1830

V hlavnom páse asteroidov sú ľadoví \'votrelci\'
Hlavný pás asteroidov nášho solárneho systému je podľa novej astronomickej teórie plný ľadových skál. Takzvaní votrelci, ktorí sa do pásu dostali z veľkej vzdialenosti, pripomínajú viac prvotné zmrznuté kométy ako skaly, tvoriace väčšinu asteroidov v páse medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter. Teóriu zverejnil časopis Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 21. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1124

Najdlhšie zatmenie 21. storočia len na internete
V stredu 22. júla nastane mimoriadne dlhé zatmenie Slnka, ktoré bude pozorovateľné z východnej Ázie a Tichomoria. Bude to vôbec najdlhšie trvajúce úplné zatmenie Slnka celého 21. storočia a trvaním ho prekoná až zatmenie v budúcom storočí v roku 2132. Pás úplného zatmenia bude postupne prechádzať cez Indiu, východný Nepál, Bangladéš, Bhután, Barmu, Čínu a Tichý oceán.  
 
Napísal Peter Kráčalík, 15. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2072

Spirit skúma oblasť, v ktorej uviazol
Tím riadiaci prieskumné vozidlo Spirit, ktoré uviazlo v máji v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou, začína využívať situáciu v prospech vedy. Oblasť, z ktorej sa vozidlo momentálne nedokáže dostať, nazvali vedci Troy. "Šťastnou náhodou je Troy jednou z najzaujímavejších miest, ktoré Spirit navštívil," povedal Ray Arvidson z Washingtonskej univerzity. Troy sa nachádza približne 3,2 kilometra od miesta, kde Spirit pristál v januári 2004. Pôda na tomto mieste sa skladá z troch vrstiev viacerých materiálov rôznych farieb - žltohnedej, žltej, bielej a tmavočervenej. 
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1183

Mesiac Saturna skrýva vodné jaskyne, môže aj život
Ľadový mesiac Saturna Enceladus podľa vedcov ukrýva podzemné vodné jaskyne. Tie môžu naznačovať prítomnosť života. Vedecký tím objavil sodík v čiastočkách ľadu, ktoré vylučujú gejzíry na severnom póle. Má ísť o zatiaľ najvýznamnejší dôkaz tekutej vody pod zamrznutým povrchom mesiaca. Americký a nemecký vedecký tím spracoval svoje zistenia v štúdiách v magazíne Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1495

Lunárna sonda LCROSS poslala prvé snímky Mesiaca
LCROSS - lunárna sonda Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorú vo štvrtok 18. júna vyniesla k Mesiacu, spolu so sondou LRO, raketa Atlas, poslala 25. júna prvé zábery. Družica fotografovala Mesiac v utorok 23. júna približne hodinu. LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) je, na rozdiel od druhej sondy LRO, stále pripevnená k vrchnej časti raketoplánu Atlas V. V októbri vyštartuje k Mesiacu.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1171

Lunárna sonda LRO aktivuje svoje prístroje
Lunárna sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) začala minulý týždeň postupne aktivovať svoje prístroje, v súčasnosti pracuje polovica z nich. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, čo sonda aktivovala dvojicu fotoaparátov Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) a poslala prvé snímky Mesiaca. Tento týždeň by mali začať pracovať ďalšie dve zariadenia: Lunar Orbiter Laser Altimeter a Miniature Radio Frequency. Ako posledný začne pracovať Lyman Alpha Mapping Project.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1249

NASA vypustila dvojicu lunárnych sond
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil raketu s dvoma lunárnymi sondami vo štvrtok o 21:32 GMT z floridskej základne Cape Canaveral Air Force Station. Dvojica sond LRO a LCROSS majú skúmať mesačný povrch, pátrať po vodných zdrojoch a potenciálnych pristávacích miestach. Raketa preletí vyše 384-tisíc kilometrov, ktoré ju pri štarte delili od cieľa, za štyri dni. Získané informácie použije NASA pri príprave vypustenia rakety s ľudskou posádkou, ktorá by mala na Mesiaci pristáť v roku 2020. NASA však plánuje, aby sa ľudia dostali nielen na Mesiac, ale aj na planétu Mars a ďalej. 
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1188

Vedci majú prvý nezvratný dôkaz o jazere na Marse
Dlhý, hlboký kaňon a pozostatky brehov sú zatiaľ najjasnejším dôkazom existencie jazera na povrchu Marsu. Voda mala pretekať 50 kilometrov dlhým kaňonom v období, keď už sa predpokladalo, že planéta vyschla. Naznačujú to fotografie, ktoré poskytla vysokocitlivá kamera HiRISE na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Voda mohla pokryť asi 200 kilometrov štvorcových a mohla byť hlboká do pol kilometra.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1712

Vedci vypočítali možné kolízie planét Sln. sústavy
K zrážke Zeme s Marsom alebo Venušou by mohlo dôjsť, ale najskôr o miliardu rokov. Pravdepodobnosť, že sa takáto situácia stane, je podľa vedcov veľmi malá. Ako informovala štúdia v magazíne Nature, existuje tiež možnosť, že Merkúr sa zrazí s Venušou a vytvoria jednu väčšiu planétu. Ďalším možným scenárom je priblíženie Marsu k Jupiteru, čo by pre červenú planétu mohlo znamenať vymrštenie zo Slnečnej sústavy.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2666

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.