Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Mesiac Saturna skrýva vodné jaskyne, môže aj život
Ľadový mesiac Saturna Enceladus podľa vedcov ukrýva podzemné vodné jaskyne. Tie môžu naznačovať prítomnosť života. Vedecký tím objavil sodík v čiastočkách ľadu, ktoré vylučujú gejzíry na severnom póle. Má ísť o zatiaľ najvýznamnejší dôkaz tekutej vody pod zamrznutým povrchom mesiaca. Americký a nemecký vedecký tím spracoval svoje zistenia v štúdiách v magazíne Nature.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1476

Lunárna sonda LCROSS poslala prvé snímky Mesiaca
LCROSS - lunárna sonda Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorú vo štvrtok 18. júna vyniesla k Mesiacu, spolu so sondou LRO, raketa Atlas, poslala 25. júna prvé zábery. Družica fotografovala Mesiac v utorok 23. júna približne hodinu. LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) je, na rozdiel od druhej sondy LRO, stále pripevnená k vrchnej časti raketoplánu Atlas V. V októbri vyštartuje k Mesiacu.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1147

Lunárna sonda LRO aktivuje svoje prístroje
Lunárna sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) začala minulý týždeň postupne aktivovať svoje prístroje, v súčasnosti pracuje polovica z nich. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, čo sonda aktivovala dvojicu fotoaparátov Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) a poslala prvé snímky Mesiaca. Tento týždeň by mali začať pracovať ďalšie dve zariadenia: Lunar Orbiter Laser Altimeter a Miniature Radio Frequency. Ako posledný začne pracovať Lyman Alpha Mapping Project.
Napísal Peter Kráčalík, 13. Júl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1223

NASA vypustila dvojicu lunárnych sond
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil raketu s dvoma lunárnymi sondami vo štvrtok o 21:32 GMT z floridskej základne Cape Canaveral Air Force Station. Dvojica sond LRO a LCROSS majú skúmať mesačný povrch, pátrať po vodných zdrojoch a potenciálnych pristávacích miestach. Raketa preletí vyše 384-tisíc kilometrov, ktoré ju pri štarte delili od cieľa, za štyri dni. Získané informácie použije NASA pri príprave vypustenia rakety s ľudskou posádkou, ktorá by mala na Mesiaci pristáť v roku 2020. NASA však plánuje, aby sa ľudia dostali nielen na Mesiac, ale aj na planétu Mars a ďalej. 
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1168

Vedci majú prvý nezvratný dôkaz o jazere na Marse
Dlhý, hlboký kaňon a pozostatky brehov sú zatiaľ najjasnejším dôkazom existencie jazera na povrchu Marsu. Voda mala pretekať 50 kilometrov dlhým kaňonom v období, keď už sa predpokladalo, že planéta vyschla. Naznačujú to fotografie, ktoré poskytla vysokocitlivá kamera HiRISE na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Voda mohla pokryť asi 200 kilometrov štvorcových a mohla byť hlboká do pol kilometra.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1691

Vedci vypočítali možné kolízie planét Sln. sústavy
K zrážke Zeme s Marsom alebo Venušou by mohlo dôjsť, ale najskôr o miliardu rokov. Pravdepodobnosť, že sa takáto situácia stane, je podľa vedcov veľmi malá. Ako informovala štúdia v magazíne Nature, existuje tiež možnosť, že Merkúr sa zrazí s Venušou a vytvoria jednu väčšiu planétu. Ďalším možným scenárom je priblíženie Marsu k Jupiteru, čo by pre červenú planétu mohlo znamenať vymrštenie zo Slnečnej sústavy.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2620

Sonda Kaguja ukončila misiu na Mesiaci
Japonská lunárna sonda Kaguja ukončila svoju 19-mesačnú misiu. Minulú stredu o 20:25 stredoeurópskeho letného času riadene dopadla na povrch Mesiaca, informovala japonská vesmírna agentúra JAXA. Kaguja krúžila na lunárnej obežnej dráhe, mapovala povrch Mesiaca, študovala rozloženie jeho minerálov a stupne gravitačných síl.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Jún 2009 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1215

Spirit uviazol v pôde Marsu
Prieskumné vozidlo Spirit uviazlo v sypkej pôde Marsu pri prejazde nízko položenou plošinou. Ako v pondelok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Laboratórium prúdového pohonu zisťuje príčinu problému. Robotické vozidlo má šesť kolies, ale pravé predné koleso už tri roky nefunguje. Ostatných päť spolovice zapadlo do marťanskej pôdy pri nedávnom cúvaní.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Máj 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1496

Prelet nad Merkúrom odhalil aktivitu vo vnútri
Druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER nad planétou Merkúr v októbri 2008 ukázal, že najmenšia planéta našej slnečnej sústavy je omnoho aktívnejšia ako sa predpokladalo. Vo štvrtok 30. apríla o tom informovali štyri štúdie. Kamery sondy MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging, čo znamená Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) zaznamenali vyše 1 200 záberov povrchu planéty.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Máj 2009 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1588

Spirit na Marse bez príčiny reštartoval počítač
Starnúce vozidlo Spirit, ktoré sa nachádza na planéte Mars, minimálne dva razy z neznámych príčin reštartovalo svoj počítač. Projektový manažér vozidla John Callas z Laboratória prúdového pohonu v Pasadene v pondelok uviedol, že vozidlo je v stabilizovanom v stave. V tomto automatickom režime môže zostať dovtedy, kým tím neurčí príčinu problému. Reštarty počítača sa objavili minulý týždeň.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Apríl 2009 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 1808

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.