Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Na Marse snežilo, zistil modul Phoenix
Na Marse snežilo a v minulosti bola na planéte voda, zistil modul Phoenix amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Laser pristávacieho modulu odhalil, že z oblakov vzdialených viac ako tri kilometre padali vločky snehu, pred dosiahnutím povrchu planéty však zmizli. Experimenty so vzorkami pôdy vypátrali prítomnosť dvoch minerálov, ktoré vznikajú v kvapalnej vode.
Napísal Peter Kráčalík, 02. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 13 Videní: 2365

Cassini sa zamerala na zdroje jetov na Encelade
Ďalšie zo série veľmi zaujímavých pozorovaní priniesla kozmická sonda Cassini, keď sa presne zamerala na zdroje, ktoré sú pohonným mechanizmom ľadových jetov, ktoré tryskajú z povrchu Saturnovho geologicky aktívneho mesiaca Enceladus.
Napísal Peter Kráčalík, 23. September 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1504

Záhadný „zub“ behom zatmenia Mesiaca v auguste
Behom čiastočného zatmenia Mesiaca 16. augusta 2008 bolo v priebehu maximálnej fázy možné pozorovať ako vizuálne tak aj fotograficky zajuímavo tvarovaný temný útvar, ktorý sa spolu s plným zemským tieňom posúval cez južnú časť Mesiaca. Útvar pripomínal svojím tvarom „ľudský špičák“ z profilu a jeho tvar sa nijako výrazne nemenil ani pri jeho prechode cez výraznejšie a kontrastnejšie útvary na južnej mesíčnej pologuli. O čo teda išlo?
Napísal Peter Kráčalík, 23. September 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 3527

Sonda Rosetta odfotografovala povrch asteroidu
Európska sonda Rosetta minulý piatok minula 10-kilometrový asteroid a vykonala svoju prvú vedeckú prácu vo vesmíre. Sonda, ktorá začala svoju misiu v roku 2004, sa dostala do vzdialenosti 800 kilometrov od asteroidu nazvaného 2867 Steins. Jej cieľom bolo získať neobyčajné fotografie a preskúmať povrch asteroidu. Dve telesá sa stretli v priestore medzi planétami Mars a Jupiter, asi 360 miliónov kilometrov od Zeme.
Napísal Peter Kráčalík, 10. September 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1710

Cassini získala nové snímky Saturnovho mesiaca
Sonda Cassini získala nové snímky Saturnovho mesiaca Encelada. Fotografie sa sonde podarilo získať v pondelok pri prelete na zľadovateným terénom v asi 50-kilometrovej výške. Na obrázkoch údajne vidieť detaily takzvaných tigrích pruhov, ktoré sa tvoria na južnom póle mesiaca. Práve z týchto miest sa do vesmírneho priestoru uvoľňujú kusy ľadu.
Napísal Peter Kráčalík, 15. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1673

Nález toxínu na planéte nevylučuje život
Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nepredpokladajú, že objav toxickej chemikálie na povrchu Marsu vylučuje možnosť objavu mikrobiologického života na planéte. Pristávací modul Phoenix objavil vo vzorke získanej minulý mesiac stopy po perchloráte - oxidačnom činidle využívanom v raketových palivách. Hneď ako NASA o náleze toxínu informovala médiá, na verejnosti a internete prepukli špekulácie, podľa ktorých nález toxickej látky vylučuje možnosť objavenia života na "Červenej planéte".
Napísal Peter Kráčalík, 07. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1797

Na Marse sa možno nachádza toxická látka
Americká sonda Phoenix našla v pôde Marsu pravdepodobne toxickú látku. Perchlorát (chloristan), ktorý objavili vo vzorkách pôdy, sa používa aj v raketovom palive, informoval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dve nezávislé vzorky pôdy, ktoré prístroje na palube Phoenixu skúmali uplynulý mesiac, "naznačili, že jedna zo zložiek pôdy môže byť perchlorát," uviedla NASA vo vyhlásení.
Napísal Peter Kráčalík, 07. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1729

NASA predĺžila misiu pristávacieho modulu Phoenix
Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa vo štvrtok 31. júla rozhodli predĺžiť misiu pristávacieho modulu Phoenix na Marse do konca septembra. "Prakticky všetky drobné úlohy, ktoré sme si stanovili, sme splnili. Teraz treba úspech potvrdiť ďalšími objavmi. Mars nám potvrdil, že je v mnohom zaujímavý.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 7 Videní: 1956

Na Marse je ľad
Vedcom z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa konečne podarilo s určitosťou dokázať, že na Marse je ľad. Dokázal to minulostredajší experiment v jednej z ôsmich pecí sondy Phoenix, pri ktorom sa podarilo roztopiť drobnú čiastočku ľadu a vznikli molekuly vody. Na tlačovke v Tuscone to vo štvrtok 31. júla oznámil William Boynton z Arizonskej univerzity.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1966

Na Titane objavili jazero s kvapalinou
Na mesiaci Saturnu sa nachádza kvapalina, informovali v stredu vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Titan je tak po Zemi druhým telesom v slnečnej sústave s kvapalnou látkou na povrchu. Podľa vyhlásení NASA veľké jazerá na mesiaci obsahujú tekuté uhľovodíky.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2094

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.