Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Sonda Rosetta odfotografovala povrch asteroidu
Európska sonda Rosetta minulý piatok minula 10-kilometrový asteroid a vykonala svoju prvú vedeckú prácu vo vesmíre. Sonda, ktorá začala svoju misiu v roku 2004, sa dostala do vzdialenosti 800 kilometrov od asteroidu nazvaného 2867 Steins. Jej cieľom bolo získať neobyčajné fotografie a preskúmať povrch asteroidu. Dve telesá sa stretli v priestore medzi planétami Mars a Jupiter, asi 360 miliónov kilometrov od Zeme.
Napísal Peter Kráčalík, 10. September 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1622

Cassini získala nové snímky Saturnovho mesiaca
Sonda Cassini získala nové snímky Saturnovho mesiaca Encelada. Fotografie sa sonde podarilo získať v pondelok pri prelete na zľadovateným terénom v asi 50-kilometrovej výške. Na obrázkoch údajne vidieť detaily takzvaných tigrích pruhov, ktoré sa tvoria na južnom póle mesiaca. Práve z týchto miest sa do vesmírneho priestoru uvoľňujú kusy ľadu.
Napísal Peter Kráčalík, 15. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1606

Nález toxínu na planéte nevylučuje život
Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nepredpokladajú, že objav toxickej chemikálie na povrchu Marsu vylučuje možnosť objavu mikrobiologického života na planéte. Pristávací modul Phoenix objavil vo vzorke získanej minulý mesiac stopy po perchloráte - oxidačnom činidle využívanom v raketových palivách. Hneď ako NASA o náleze toxínu informovala médiá, na verejnosti a internete prepukli špekulácie, podľa ktorých nález toxickej látky vylučuje možnosť objavenia života na "Červenej planéte".
Napísal Peter Kráčalík, 07. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1715

Na Marse sa možno nachádza toxická látka
Americká sonda Phoenix našla v pôde Marsu pravdepodobne toxickú látku. Perchlorát (chloristan), ktorý objavili vo vzorkách pôdy, sa používa aj v raketovom palive, informoval Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dve nezávislé vzorky pôdy, ktoré prístroje na palube Phoenixu skúmali uplynulý mesiac, "naznačili, že jedna zo zložiek pôdy môže byť perchlorát," uviedla NASA vo vyhlásení.
Napísal Peter Kráčalík, 07. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1639

NASA predĺžila misiu pristávacieho modulu Phoenix
Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa vo štvrtok 31. júla rozhodli predĺžiť misiu pristávacieho modulu Phoenix na Marse do konca septembra. "Prakticky všetky drobné úlohy, ktoré sme si stanovili, sme splnili. Teraz treba úspech potvrdiť ďalšími objavmi. Mars nám potvrdil, že je v mnohom zaujímavý.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 7 Videní: 1887

Na Marse je ľad
Vedcom z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa konečne podarilo s určitosťou dokázať, že na Marse je ľad. Dokázal to minulostredajší experiment v jednej z ôsmich pecí sondy Phoenix, pri ktorom sa podarilo roztopiť drobnú čiastočku ľadu a vznikli molekuly vody. Na tlačovke v Tuscone to vo štvrtok 31. júla oznámil William Boynton z Arizonskej univerzity.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1919

Na Titane objavili jazero s kvapalinou
Na mesiaci Saturnu sa nachádza kvapalina, informovali v stredu vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Titan je tak po Zemi druhým telesom v slnečnej sústave s kvapalnou látkou na povrchu. Podľa vyhlásení NASA veľké jazerá na mesiaci obsahujú tekuté uhľovodíky.
Napísal Peter Kráčalík, 04. August 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2027

Phoenix sa pokúsi o nové postupy pri analýze pôdy
Pristávací modul Phoenix vyskúša nový spôsob získania vzorky marťanskej pôdy na analýzu. Po minulotýždňových problémoch s lepkavou pôdou, ktorú prístroje nedokázali otestovať, sa technici rozhodli vyvŕtať menšie množstvo pôdy. Phoenix už s podobnými problémami bojoval aj v minulosti, v druhej polovici júna modul nedokázal dostať získanú vzorku do termálneho plynového analyzátora TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer).
Napísal Peter Kráčalík, 31. Júl 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1336

C/2007 W1 Boattini sa vrátila na severnú oblohu
Aj tohtoročnú letnú oblohu môže nakrátko ozdobiť už malými ďalekohľadmi pozorovateľná kométa. Ide o kométu C/2007 W1 Boattini, ktorá sa v máji tohto roku vytratila z našej nočnej oblohy a pre pozorovateľov severnej oblohy sa stala nespozorovateľným objektom denného neba. Od polovice júla však je opäť v dosahu malých prístrojov na rannej oblohe.
Napísal Peter Kráčalík, 24. Júl 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2437

Stretnutie troch červených škvŕn Jupitera
Časová sekvencia zachytáva priechod „Červenej škvrny Juniora“ nachádzajúcu sa v spodnom oblačnom páse (jižnom) okolo Velkej červenej škvrny (Great Red Spot, GRS). „Červená škvrna Junior“ sa poprvýkrát objavila začiatkom roku 2006, kedy sa pôvodne biela búrka zmenila na červenú. Je to už druhý priechod škvrny okolo GRS, prvý priechod okolo svojho veľkého brata táto škvrna prežila bez úhony.
Napísal Peter Kráčalík, 24. Júl 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2098

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.