Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Ďalšiu misiu na Mars odložili až na rok 2011
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odložil ďalšiu misiu na "Červenú planétu" o dvadsaťšesť mesiacov. Ako uviedol úrad vo štvrtok, okrem odkladu bude potrebné pridať k rozpočtu misie 400 miliónov amerických dolárov (asi 9,568 miliardy Sk/ 317,6 milióna €). "Nebudeme pripravení na budúci rok podľa plánu. Ovplyvňuje to viacero faktorov," uviedol riaditeľ NASA Michael Griffin. Griffin definoval jeseň 2009 ako štartujúci bod Mars Science Laboratory (MSL), ktoré by malo preskúmať život na Marsu.
Napísal Peter Kráčalík, 08. December 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1889

1. decembra nastal zákryt Venuše Mesiacom
V pondelok 1. decembra 2008 večer nastal na 4 roky posledný zákryt planéty Mesiacom. Keďže bola (aspoň v Bratislave) jasná obloha, išlo naozaj o nádherné divadlo. Mesiac vo fáze úzkeho kosáčika okolo 17:10 zakryl Venušu, v tej dobe po Mesiaci druhý najjasnejší objekt na oblohe. Najskôr Venuša pomaličky zmizla za tmavou časťou Mesiaca a približne o 70 minút neskôr planéta pomaly vystúpila spoza mesačného kosáčika. Celú scenériu na oblohe ešte dopĺňal neďaleký Jupiter.
Napísal Peter Kráčalík, 02. December 2008 pokračovať >>> Komentárov: 3 Videní: 3403

Na povrchu Marsu objavili obrovské ľadovce
Radarový prístroj na palube jednej zo sond amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavil pod skalistým povrchom Marsu obrovské ľadovce. Podľa vedcov by mohlo ísť o zvyšky ľadovej vrstvy, ktorá kedysi pokrývala povrch "Červenej planéty". Podľa geológa z University of Texas Johna Holta by mohli ako najväčšie zásobárne vody pomôcť prípadnej misii s ľudskou posádkou. Mohli by byť zdrojom pre vodu či palivo. "Ak by sme tam zriadili nejakú základňu, potrebujeme mať blízko zdroj vody.
Napísal Peter Kráčalík, 25. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1953

Kométa Holmes
Svet pozorovateľskej astronómie na konci roka 2007 náhle ožil. Spôsobila to jednotvárna a nudná kométa Holmes, ktorá sa z ničoho nič zjasnila až o niekoľko magnitúd. Príčinou nečakaného zjasnenia bola explózia, ku ktorej došlo na povrchu kométy. Následkom explózie došlo k uvoľneniu množstva materiálu, ktorý mal za následok zväčšovanie kometárnej komy až  natoľko, že svojim rozmerom presiahla priemer Slnka.
Napísal Peter Kráčalík, 13. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1823

Misia na Marse skončila, Phoenix nekomunikuje
Misia Phoenixu na Marse sa skončila, oznámil v pondelok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Pristávací modul prestal komunikovať 2. novembra. Príčinou boli prašné búrky a sezónny úbytok slnečného svetla, takže solárne panely nedokázali dobíjať energiu. Pracovníci NASA ukončenie misie predpokladali už koncom októbra. Vyhlásili, že bolo otázkou času, kedy modul pre mráz prestane fungovať.
Napísal Peter Kráčalík, 13. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1592

Druhý prelet MESSENGER okolo Merkúra je úspechom
V poradí druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER (skratka z MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging - Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) je podľa odborníkov úspechom. Po úspešnom priblížení 6. októbra totiž odhalila ďalších asi 30 percent z najmenšej planéty Slnečnej sústavy. MESSENGER-u sa podarilo preletieť v ekvatoriálnom pásme (oblasť rovníka) planéty vo výške 201 kilometrov.
Napísal Peter Kráčalík, 04. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 8 Videní: 1693

Modul Phoenix obnovil komunikáciu s NASA
Pristávací modul Phoenix po vyše jednodňovom prerušení obnovil 31. októbra komunikáciu s pracoviskom na Zemi, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dni misie sú však aj tak spočítané. Príčinou je úbytok slnečného žiarenia a prašné búrky, pre ktoré mal modul nedostatok energie a musel sa prepnúť do núdzového režimu. Phoenix neodpovedal na dve pokusy o nadviazanie kontaktu.
Napísal Peter Kráčalík, 04. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1500

Sonda IBEX vyštartovala
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) včera vystrelil na obežnú dráhu Zeme ďalšiu sondu. Úlohou IBEX (Interstellar Boundary Explorer, v preklade Kozorožec) bude v priebehu dvoch rokov svojho pôsobenia pozorovať rôzne úkazy vzdialené miliardy kilometrov od planéty Zem. Primárne sa zameria na okraj Slnečnej sústavy, bude sledovať aj solárne vetry, ktoré kolidujú v hraničnom pásme medzi Slnečnou sústavou a otvoreným, vzdialeným, vesmírnym priestorom.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1352

NASA ďalej pracuje na robotickom zariadení na MARS
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok potvrdil, že stále chce vyslať na planétu Mars zariadenie, ktoré by červenú planétu lepšie preskúmalo. Podľa predstaviteľov NASA sa ale vyslanie robotického stroja s názvom Mars Science Laboratory (Vedecké laboratórium Marsu) odkladá pre technické problémy na druhú polovicu roka 2009.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2039

Orionidy 2008
V noci z 20. na 21.10.2008 nastane maximum meteorického roja Orionidy. Predpokladá sa zvýšená aktivita roja, nakoľko sa blížime do vrcholu 12 ročného cyklu aktivity meteorického roja Orionidy. Pozorovacie podmienky v čase maxima meteorického roja Orionidy nebudú práve najideálnejšie, nakoľko pozorovanie bude rušiť Mesiac v poslednej štvrti.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1768

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.