Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Kométa Holmes
Svet pozorovateľskej astronómie na konci roka 2007 náhle ožil. Spôsobila to jednotvárna a nudná kométa Holmes, ktorá sa z ničoho nič zjasnila až o niekoľko magnitúd. Príčinou nečakaného zjasnenia bola explózia, ku ktorej došlo na povrchu kométy. Následkom explózie došlo k uvoľneniu množstva materiálu, ktorý mal za následok zväčšovanie kometárnej komy až  natoľko, že svojim rozmerom presiahla priemer Slnka.
Napísal Peter Kráčalík, 13. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1817

Misia na Marse skončila, Phoenix nekomunikuje
Misia Phoenixu na Marse sa skončila, oznámil v pondelok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Pristávací modul prestal komunikovať 2. novembra. Príčinou boli prašné búrky a sezónny úbytok slnečného svetla, takže solárne panely nedokázali dobíjať energiu. Pracovníci NASA ukončenie misie predpokladali už koncom októbra. Vyhlásili, že bolo otázkou času, kedy modul pre mráz prestane fungovať.
Napísal Peter Kráčalík, 13. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1588

Druhý prelet MESSENGER okolo Merkúra je úspechom
V poradí druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER (skratka z MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging - Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) je podľa odborníkov úspechom. Po úspešnom priblížení 6. októbra totiž odhalila ďalších asi 30 percent z najmenšej planéty Slnečnej sústavy. MESSENGER-u sa podarilo preletieť v ekvatoriálnom pásme (oblasť rovníka) planéty vo výške 201 kilometrov.
Napísal Peter Kráčalík, 04. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 8 Videní: 1688

Modul Phoenix obnovil komunikáciu s NASA
Pristávací modul Phoenix po vyše jednodňovom prerušení obnovil 31. októbra komunikáciu s pracoviskom na Zemi, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Dni misie sú však aj tak spočítané. Príčinou je úbytok slnečného žiarenia a prašné búrky, pre ktoré mal modul nedostatok energie a musel sa prepnúť do núdzového režimu. Phoenix neodpovedal na dve pokusy o nadviazanie kontaktu.
Napísal Peter Kráčalík, 04. November 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1497

Sonda IBEX vyštartovala
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) včera vystrelil na obežnú dráhu Zeme ďalšiu sondu. Úlohou IBEX (Interstellar Boundary Explorer, v preklade Kozorožec) bude v priebehu dvoch rokov svojho pôsobenia pozorovať rôzne úkazy vzdialené miliardy kilometrov od planéty Zem. Primárne sa zameria na okraj Slnečnej sústavy, bude sledovať aj solárne vetry, ktoré kolidujú v hraničnom pásme medzi Slnečnou sústavou a otvoreným, vzdialeným, vesmírnym priestorom.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1345

NASA ďalej pracuje na robotickom zariadení na MARS
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok potvrdil, že stále chce vyslať na planétu Mars zariadenie, ktoré by červenú planétu lepšie preskúmalo. Podľa predstaviteľov NASA sa ale vyslanie robotického stroja s názvom Mars Science Laboratory (Vedecké laboratórium Marsu) odkladá pre technické problémy na druhú polovicu roka 2009.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2035

Orionidy 2008
V noci z 20. na 21.10.2008 nastane maximum meteorického roja Orionidy. Predpokladá sa zvýšená aktivita roja, nakoľko sa blížime do vrcholu 12 ročného cyklu aktivity meteorického roja Orionidy. Pozorovacie podmienky v čase maxima meteorického roja Orionidy nebudú práve najideálnejšie, nakoľko pozorovanie bude rušiť Mesiac v poslednej štvrti.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1764

Kde sú všetky KBO?
Astronómovia z Taiwanese-American Occultation Survey (TAOS) dva roky hľadali objekty nachádzajúce sa v Kuiperovom páse, ich hľadanie bolo bohužiaľ neúspešné.
Skupina astronómov strávila dva roky fotografovaním oblohy s cieľom objaviť čo najviac telies patriacich do Kuiperovho pásu. Výskum bol zacielený na hľadanie objektov s rozmermi od 3 km až 28 km. Bohužiaľ sledovaná oblasť bola preukázateľne prázdna. Počas dvoch rokov nebol zaregistrovaný žiadny objekt typu KBO.
Napísal Peter Kráčalík, 20. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1173

Messenger preletí na budúci týždeň planétu Merkúr
Americká vesmírna sonda preletela tento týždeň okolo planéty Merkúr, aby ju mohla odfotografovať, informoval v stredu Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Messenger
(MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) prletela včera okolo najmenšej planéty Slnečnej sústavy vo vzdialenosti 201 kilometrov a zhotoví viac ako 1 200 fotografií kráterového povrchu.
Napísal Peter Kráčalík, 07. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2023

Na Marse snežilo, zistil modul Phoenix
Na Marse snežilo a v minulosti bola na planéte voda, zistil modul Phoenix amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Laser pristávacieho modulu odhalil, že z oblakov vzdialených viac ako tri kilometre padali vločky snehu, pred dosiahnutím povrchu planéty však zmizli. Experimenty so vzorkami pôdy vypátrali prítomnosť dvoch minerálov, ktoré vznikajú v kvapalnej vode.
Napísal Peter Kráčalík, 02. Október 2008 pokračovať >>> Komentárov: 13 Videní: 2431

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.