Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Venuša a Jupiter sa stretli na nočnej oblohe
Planéty Jupiter a Venuša sa od 12. do 14. marca na oblohe objavia v tesnej blízkosti. Napriek tomu, že medzi týmito dvoma planétami je vo vesmíre obrovská vzdialenosť, vďaka konjunkcii sa opticky priblížia. Počas nasledujúcich troch nocí bude medzi Venušou a Jupiterom na oblohe rozdiel len troch stupňov, čo predstavuje vzdialenosť približne šiestich priemerov Mesiaca. Dvojicu planét môžu ľudia vidieť krátko po západe slnka na juhozápade.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2312

Po Slovákoch pomenovali dva asteroidy
Po slovenskom futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi a vedcovi Rudolfovi Hajossym pomenovali vlani dva asteroidy, ktoré objavil amatérsky astronóm Štefan Kürti zNových Zámkov pomocou prehľadávania archívnych záberov z programu Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT). Tie pochádzajú z observatória Palomar v Kalifornii. Kürti po ich objave využil právo objaviteľa na ich pomenovanie.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Február 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1185

Asteroid veľkosti autobusu 27.1. tesne minul Zem
Asteroid veľký ako autobus v piatok 27. januára takmer zasiahol Zem. Vesmírny objekt označený ako 2012 BX34 bol nepravidelného tvaru a jeho priemer sa pohyboval od šiestich do 19 metrov. Šanca, že by pristál na našej planéte, bola však podľa expertov od začiatku pomerne nízka. Asteroid rútiaci sa smerom k Zemi si všimli až v stredu, keď ho zachytil teleskop v americkom štáte Arizona. Astronóm Gareth Williams z Malého planetárneho centra (MPC) pre agentúru AFP potvrdil, že vesmírne teleso okolo nás preletelo "veľmi tesne". "Bolo to tesné," uviedol s tým, že asteroid sa zapíše do zoznamu "historicky 20 najtesnejších preletov okolo Zeme", aké kedy boli pozorované.
Napísal Peter Kráčalík, 01. Február 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1195

Sondy misie GRAIL sú na orbite Mesiaca
Na prelome rokov sa na obežnú dráhu Mesiaca dostali dve sondy misie GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory), ktoré 10. septembra z Mysu Canaveral vypustil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Úlohou sond je mapovanie odchýlok mesačnej gravitácie, na základe čoho chcú vedci overiť doterajšie teórie o vzniku Mesiaca. Pomocou misie GRAIL sa možno bude dať overiť aj teória, že okolo Zeme pôvodne rotovali dva mesiace.
Napísal Peter Kráčalík, 18. Január 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 969

Ďalší dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody na Marse
Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda. Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z horniny, ktorú Opportunity našiel na okraji marťanského kráteru Endeavour. Sadrovec sa väčšinou vytvára v mieste, kde voda preteká horninou. Vedci o tomto objave informovali na minulotýždňovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.
Napísal Peter Kráčalík, 12. December 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1825

Park tmavej oblohy Poloniny už aj na facebooku
Park tmavej oblohy Poloniny vyhlásený 3. decembra 2010 pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 nájdete odteraz už aj na populárnej sociálnej sieti Facebook. Park vznikol s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením.
Napísal René Novysedlák, 30. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1019

NASA vyslala na Mars špičkovú sondu Curiosity
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal v sobotu na Mars špičkovú pojazdnú sondu Curiosity, ktorá bude hľadať dôkazy, či bolo tamojšie prostredie niekedy vhodné pre mikrobiologický život. Robot veľkosti automobilu vedcom tiež umožní zistiť detailné informácie o horninách, ktoré sa na Červenej planéte nachádzajú. Raketa Atlas 5 by mala do cieľ doraziť 5. augusta 2012.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1349

Okolo Zeme v noci preletí obrovský asteroid
Asteroid s priemerom 400 metrov v noci na stredu preletí okolo Zeme. K našej planéte sa priblíži na menšiu vzdialenosť ako Mesiac, no nebezpečenstvo predstavovať nebude. Do blízkosti 325-tisíc kilometrov od povrchu Zeme sa dostane dnes o 23:28 GMT (v stredu 00:28 stredoeurópskeho času), čo bude najbližšie za posledných 200 rokov. Taktiež je to najväčšie vesmírne teleso, ktoré minie Zem od roku 1976, voľným okom napriek tomu vidno nebude. Ďalší podobne veľký asteroid by sa mal objaviť až v roku 2028.
Napísal Peter Kráčalík, 08. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1495

Sobotňajšie nočné nebo oživia Drakonidy
Sobotňajšie nočné nebo prinesie zaujímavé divadlo. Zem bude prechádzať meteorickým prúdom prachových častíc. Ak nebude veľká oblačnosť alebo silný mesačný svit, mali by sme voľným okom pozorovať meteorický roj Drakoníd od 19:00 do 24:00. Agentúru SITA o tom informoval Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. "Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 až 100 meteorov za hodinu. Meteory z roja Drakoníd budú viditeľné na celej oblohe, pričom budú vyletúvať zo súhvezdia Draka," uviedol Tóth.
Napísal Peter Kráčalík, 06. Október 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1128

Sonda Dawn začala zbierať údaje o planétke Vesta
Vesmírna sonda Dawn začala pre dvomi týždňami zbierať údaje o planétke Vesta, pričom prvé pozorovanie jej povrchu uskutočnila zo vzdialenosti 2735 kilometrov. Počas nasledujúcich týždňov sa bude sonda k Veste približovať, aby získala viac informácií o tejto planétke, ktorá je druhým najväčším objektom v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.
Napísal Peter Kráčalík, 26. August 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1080

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.