Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Hubbleov teleskop objavil piaty mesiac Pluta
Americkí astronómovia objavili pomocou Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu piaty mesiac trpasličej planéty Pluto. Priemer mesiaca, ktorý dostal dočasný názov P5, je iba približne 10 až 25 kilometrov. Vedci predpokladajú, že jeho tvar je nepravidelný. Astronómovia na čele s Markom Showalterom zo SETI Institute objavili nový mesiac na deviatich sériách fotografií, ktoré Hubbleov teleskop spravil koncom júna a začiatkom júla. Objav P5 by podľa nich mohol pomôcť lepšie pochopiť, ako Pluto a jeho mesiace vznikli a ako sa vyvíjajú. 
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1174

Aj Poloniny už majú svoj asteroid!
Komisia pre pomenovanie malých telies (Committee on Small Body Nomenclature) Mezinárodnej astronomickej únie (International Astronomical Union), schválila na počesť Parku tmavej oblohy Poloniny pomenovanie asteroidu (22469) Poloniny.
Napísal René Novysedlák, 07. Máj 2012 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1268

Venus Transit 2012
Ak sa do konca roka 2012 na oblohe neobjaví mimoriadne jasná kométa, nova alebo supernova, prípadne nespadne veľký meteorit ako nedávny Meteorit Košice, tak pravdepodobne najvýznamnejšou astronomickou udalosťou roka 2012 bude prechod Venuše popred slnečný disk skoro ráno v stredu 6. júna 2012, ktorý bude posledným v tomto storočí. V prípade priaznivého počasia uvidíme na Slovensku poslednú tretinu prechodu pri výstupe Venuše z disku Slnka. Prechod Venuše je jedným z najvzácnejších predpovedateľných astronomických úkazov, ktorého nasledujúce opakovanie v 22. storočí nikto z dnes žijúcich ľudí neuvidí. Je preto povinnosťou astronómov upozorniť na tento úkaz mládež, verejnosť a médiá.  
Napísal Peter Kráčalík, 18. Apríl 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2534

Sonda Cassini absolvovala najnižší prelet nad Ence
Vesmírna sonda Cassini absolvovala v utorok svoj najnižší prelet ponad južný pól Saturnovho mesiaca Enceladus, pod ktorého ľadovým povrchom sa pravdepodobne nachádza voda v tekutom skupenstve. Cassini preletela nad Enceladom vo výške 74 kilometrov, vďaka čomu mohla zachytiť vzorky ľadu a vodnej pary, ktoré sa dostávajú do atmosféry prostredníctvom ľadových gejzírov. Vedci predpokladajú, že tieto gejzíry poháňa práve tekutý oceán, v ktorom by sa teoreticky mohli vyskytovať aj živé organizmy. Sonda Cassini by mala odborníkom pomôcť získať viac informácií o zložení, hustote a variabilite týchto gejzírov. 
Napísal Peter Kráčalík, 31. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1091

Zem by mal o rok tesne minúť asteroid
Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by planétu Zem mal budúci rok iba tesne minúť asteroid s veľkosťou podobnou telesu, ktoré malo vybuchnúť pred viac ako sto rokmi v ruskej Tunguskej oblasti v Krasnojarskom kraji. Asteroid s označením 2012 DA14 by sa k povrchu planéty mal priblížiť na menej ako 27-tisíc kilometrov. Stať by sa tak malo vo februári 2013, píše v nedeľu na svojej internetovej stránke NASA, ktorá odhaduje jeho priemer na 40 až 95 metrov.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1727

Venuša a Jupiter sa stretli na nočnej oblohe
Planéty Jupiter a Venuša sa od 12. do 14. marca na oblohe objavia v tesnej blízkosti. Napriek tomu, že medzi týmito dvoma planétami je vo vesmíre obrovská vzdialenosť, vďaka konjunkcii sa opticky priblížia. Počas nasledujúcich troch nocí bude medzi Venušou a Jupiterom na oblohe rozdiel len troch stupňov, čo predstavuje vzdialenosť približne šiestich priemerov Mesiaca. Dvojicu planét môžu ľudia vidieť krátko po západe slnka na juhozápade.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2405

Po Slovákoch pomenovali dva asteroidy
Po slovenskom futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi a vedcovi Rudolfovi Hajossym pomenovali vlani dva asteroidy, ktoré objavil amatérsky astronóm Štefan Kürti zNových Zámkov pomocou prehľadávania archívnych záberov z programu Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT). Tie pochádzajú z observatória Palomar v Kalifornii. Kürti po ich objave využil právo objaviteľa na ich pomenovanie.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Február 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1225

Asteroid veľkosti autobusu 27.1. tesne minul Zem
Asteroid veľký ako autobus v piatok 27. januára takmer zasiahol Zem. Vesmírny objekt označený ako 2012 BX34 bol nepravidelného tvaru a jeho priemer sa pohyboval od šiestich do 19 metrov. Šanca, že by pristál na našej planéte, bola však podľa expertov od začiatku pomerne nízka. Asteroid rútiaci sa smerom k Zemi si všimli až v stredu, keď ho zachytil teleskop v americkom štáte Arizona. Astronóm Gareth Williams z Malého planetárneho centra (MPC) pre agentúru AFP potvrdil, že vesmírne teleso okolo nás preletelo "veľmi tesne". "Bolo to tesné," uviedol s tým, že asteroid sa zapíše do zoznamu "historicky 20 najtesnejších preletov okolo Zeme", aké kedy boli pozorované.
Napísal Peter Kráčalík, 01. Február 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1224

Sondy misie GRAIL sú na orbite Mesiaca
Na prelome rokov sa na obežnú dráhu Mesiaca dostali dve sondy misie GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory), ktoré 10. septembra z Mysu Canaveral vypustil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Úlohou sond je mapovanie odchýlok mesačnej gravitácie, na základe čoho chcú vedci overiť doterajšie teórie o vzniku Mesiaca. Pomocou misie GRAIL sa možno bude dať overiť aj teória, že okolo Zeme pôvodne rotovali dva mesiace.
Napísal Peter Kráčalík, 18. Január 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 995

Ďalší dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody na Marse
Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda. Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z horniny, ktorú Opportunity našiel na okraji marťanského kráteru Endeavour. Sadrovec sa väčšinou vytvára v mieste, kde voda preteká horninou. Vedci o tomto objave informovali na minulotýždňovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.
Napísal Peter Kráčalík, 12. December 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1847

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.