Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Curiosity poslalo na Zem svoj autoportrét
Šesťkolesová sonda, ktorá skúma planétu Mars, sa odfotografovala pomocou svojho robotického ramena. Uhol záberu je prispôsobený polohe ramena počas snímania. Zároveň sa jej poradilo vypracovať farebnú snímku svojich kolies. Sonda tak pokračuje v testovaní svojich prístrojov. Curiosity už koncom augusta vytvorila snímku vlastných stôp v prachu na červenej planéte. 
Napísal Peter Kráčalík, 13. September 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 978

Šokujúca správa, Curiosity sa poškodil senzor
Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) informovali, že na vozidle Curiosity skúmajúcom povrch Marsu sa poškodil jeden zo senzorov na monitorovanie vetra. Zatiaľ nie je známe, ako presne k poškodeniu došlo, podľa odborníkov sa tak však pravdepodobne stalo po náraze menších kameňov počas pristávacieho manévru.
Napísal Peter Kráčalík, 25. August 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1035

Misie na Mars nekončia, NASA chce skúmať vnútro
Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, že v roku 2016 plánujú poslať na Mars ďalšiu sondu. Spravili tak len dva týždne po úspešnom pristátí vozidla Curiosity na tejto planéte. Nová sonda sa bude volať InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) a jej úlohou bude skúmať vnútro planéty.
Napísal Peter Kráčalík, 25. August 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 988

Curiosity otestovalo prvý marťanský kameň
Vesmírne vozidlo Curiosity, ktoré je na špeciálnej misii na Marse, v nedeľu prvýkrát otestovalo svoje lasery na kameni. Robot vystrelil na kameň 30 laserových impulzov v priebehu 10 sekúnd a vypálil do objektu dieru o veľkosti špendlíkovej hlavičky. Laser vyslal impulz, ktorý mal energiu milióna wattov na dobu piatich miliardtín sekundy.
Napísal Peter Kráčalík, 25. August 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1014

Hubbleov teleskop objavil piaty mesiac Pluta
Americkí astronómovia objavili pomocou Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu piaty mesiac trpasličej planéty Pluto. Priemer mesiaca, ktorý dostal dočasný názov P5, je iba približne 10 až 25 kilometrov. Vedci predpokladajú, že jeho tvar je nepravidelný. Astronómovia na čele s Markom Showalterom zo SETI Institute objavili nový mesiac na deviatich sériách fotografií, ktoré Hubbleov teleskop spravil koncom júna a začiatkom júla. Objav P5 by podľa nich mohol pomôcť lepšie pochopiť, ako Pluto a jeho mesiace vznikli a ako sa vyvíjajú. 
Napísal Peter Kráčalík, 17. Júl 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1185

Aj Poloniny už majú svoj asteroid!
Komisia pre pomenovanie malých telies (Committee on Small Body Nomenclature) Mezinárodnej astronomickej únie (International Astronomical Union), schválila na počesť Parku tmavej oblohy Poloniny pomenovanie asteroidu (22469) Poloniny.
Napísal René Novysedlák, 07. Máj 2012 pokračovať >>> Komentárov: 1 Videní: 1297

Venus Transit 2012
Ak sa do konca roka 2012 na oblohe neobjaví mimoriadne jasná kométa, nova alebo supernova, prípadne nespadne veľký meteorit ako nedávny Meteorit Košice, tak pravdepodobne najvýznamnejšou astronomickou udalosťou roka 2012 bude prechod Venuše popred slnečný disk skoro ráno v stredu 6. júna 2012, ktorý bude posledným v tomto storočí. V prípade priaznivého počasia uvidíme na Slovensku poslednú tretinu prechodu pri výstupe Venuše z disku Slnka. Prechod Venuše je jedným z najvzácnejších predpovedateľných astronomických úkazov, ktorého nasledujúce opakovanie v 22. storočí nikto z dnes žijúcich ľudí neuvidí. Je preto povinnosťou astronómov upozorniť na tento úkaz mládež, verejnosť a médiá.  
Napísal Peter Kráčalík, 18. Apríl 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2556

Sonda Cassini absolvovala najnižší prelet nad Ence
Vesmírna sonda Cassini absolvovala v utorok svoj najnižší prelet ponad južný pól Saturnovho mesiaca Enceladus, pod ktorého ľadovým povrchom sa pravdepodobne nachádza voda v tekutom skupenstve. Cassini preletela nad Enceladom vo výške 74 kilometrov, vďaka čomu mohla zachytiť vzorky ľadu a vodnej pary, ktoré sa dostávajú do atmosféry prostredníctvom ľadových gejzírov. Vedci predpokladajú, že tieto gejzíry poháňa práve tekutý oceán, v ktorom by sa teoreticky mohli vyskytovať aj živé organizmy. Sonda Cassini by mala odborníkom pomôcť získať viac informácií o zložení, hustote a variabilite týchto gejzírov. 
Napísal Peter Kráčalík, 31. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1100

Zem by mal o rok tesne minúť asteroid
Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by planétu Zem mal budúci rok iba tesne minúť asteroid s veľkosťou podobnou telesu, ktoré malo vybuchnúť pred viac ako sto rokmi v ruskej Tunguskej oblasti v Krasnojarskom kraji. Asteroid s označením 2012 DA14 by sa k povrchu planéty mal priblížiť na menej ako 27-tisíc kilometrov. Stať by sa tak malo vo februári 2013, píše v nedeľu na svojej internetovej stránke NASA, ktorá odhaduje jeho priemer na 40 až 95 metrov.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1734

Venuša a Jupiter sa stretli na nočnej oblohe
Planéty Jupiter a Venuša sa od 12. do 14. marca na oblohe objavia v tesnej blízkosti. Napriek tomu, že medzi týmito dvoma planétami je vo vesmíre obrovská vzdialenosť, vďaka konjunkcii sa opticky priblížia. Počas nasledujúcich troch nocí bude medzi Venušou a Jupiterom na oblohe rozdiel len troch stupňov, čo predstavuje vzdialenosť približne šiestich priemerov Mesiaca. Dvojicu planét môžu ľudia vidieť krátko po západe slnka na juhozápade.
Napísal Peter Kráčalík, 14. Marec 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 2450

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.