Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Na Slnku sa sformovala obrovská tmavá škvrna
Na povrchu Slnka sa minulý týždeň v priebehu 48 hodín sformovala obrovská tmavá škvrna, ktorá má veľkosť šesťnásobku Zeme. Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) ju zaznamenali a odfotografovali pomocou sondy Solar Dynamics Observatory. Odborníci momentálne túto škvrnu pozorne monitorujú, pretože existuje približne 15-percentná pravdepodobnosť, že by mohla spôsobiť slnečné erupcie. Pri nich sa zo Slnka vysokou rýchlosťou uvoľňujú nabité častice, ktoré môžu v zemskej atmosfére spôsobiť geomagnetickú búrku, a ovplyvniť tak napríklad elektrické siete či satelity.
Napísal Peter Kráčalík, 26. Február 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1046

Ruský meteorit
Ruské úrady v piatok vyzvali obyvateľov Čeľabinskej oblasti, aby sa "nepribližovali k neznámym predmetom", ktoré by mohli byť zvyškami meteoritu. Reagujú tým na dopad zatiaľ neznámeho vesmírneho objektu, ktorý sa zrútil do oblasti Uralu a zranil tam stovky ľudí. Ich počet medzitým ruské úrady zvýšili z predošlých asi 500 už na 950.
Napísal Peter Kráčalík, 16. Február 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1176

Na Urale vyvolal paniku meteorit
Obyvatelia juhoruských regiónov v piatok ráno s panikou reagovali na oslnivé žiarenie na oblohe a hluk, čo podľa úradov spôsobila spŕška meteoritov vybuchujúcich v atmosfére. Tamojšie úrady informovali, že tlaková vlna spôsobila vybitie niekoľkých okenných výplní v Čeľabinskej oblasti, čo viedlo k zraneniu niekoľkých ľudí. Svedkovia hovoria aj o silných otrasoch podobných zemetraseniu a výpadkoch telekomunikačných sietí.
Napísal Peter Kráčalík, 15. Február 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1138

Zrážka s asteroidom 2012 DA14 nám nehrozí
Necelé dva mesiace po predpovedanom konci sveta sa médiami znovu nesie správa o hrozbe z vesmíru. Na rozdiel od nepodložených výmyslov spojených s koncom sveta, ako bol vplyv vzdialených planét, galaktického jadra a rýchleho prepólovania magnetického poľa Zeme, je hrozba zasiahnutia Zeme asteroidom reálna. Treba však hneď dodať, že niekedy v budúcnosti k tomu určite dôjde, tak ako sa stalo už niekoľkokrát v minulosti, ale 15. februára 2013 môžeme spať pokojne.
Napísal Peter Kráčalík, 12. Február 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1248

Meteorit prezrádza, že na Marse bolo dosť vody
Tmavý kus skaly s hmotnosťou 320 gramov, ktorý objavili v roku 2011 v Maroku, predstavuje nový druh marťanského meteoritu. Po vyše ročnom výskume to zistili americkí vedci z The University of New Mexico na čele s Carlom Ageem, ktorí o výsledkoch svojej štúdie informovali prostredníctvom časopisu Science.
Napísal Peter Kráčalík, 10. Január 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1163

Okolo Zeme v noci preletel asteroid Apophis
Asteroid 99942 Apophis v stredu v noci preletel okolo Zeme vo vzdialenosti približne 14,5 milióna kilometrov. Astronómovia tak mali dobrú príležitosť získať nové informácie o tomto objekte, na základe ktorých budú môcť prípadne prerátať dráhu jeho letu.V roku 2029 by mal totiž preletieť okolo Zeme vo vzdialenosti iba 30-tisíc kilometrov, pričom existuje minimálne riziko zrážky so Zemou. Taktiež počas preletu v roku 2036 existuje riziko zrážky jedna ku 250-tisíc.
Napísal Peter Kráčalík, 10. Január 2013 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1415

Sondy misie GRAIL narazili do povrchu Mesiaca
Predstavitelia NASA sa rozhodli ukončiť misiu sond Ebb a Flow nárazom do hory neďaleko kráteru Goldschmidt, aby sa vyhli možnosti, že by sondy po spotrebovaní všetkého paliva nekontrolovateľne dopadli na niektorú z lokalít historického významu, ako je napríklad miesto pristátia vesmírnej lode Apollo.
 
Napísal Peter Kráčalík, 20. December 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1100

Na Merkúre objavili vodu a organický materiál
Americká vesmírna sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) objavila na povrchu Merkúru pravdepodobne organický materiál veľmi tmavej farby, ktorý v tenkej vrstve pokrýva ľad v zatienených kráteroch pri severnom póle tejto planéty. Sonda týmto objavom zároveň potvrdila prítomnosť zmrznutej vody na Merkúre.
Napísal Peter Kráčalík, 03. December 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1533

Curiosity našla dôkaz o niekdajšom potoku na Marse
Vesmírna sonda Curiosity objavila dôkazy o potoku, ktorý v minulosti tiekol na povrchu Marsu. Oznámili to predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, čo sonda poslala na Zem fotografie zlepencových skál obsahujúcich riečny štrk. Vedci skúmajúci tieto fotografie dokážu na základe veľkosti a tvaru jednotlivých kúskov štrku určiť približnú rýchlosť prúdu a hĺbku potoka. "Z veľkosti tohto štrku usudzujeme, že voda tiekla rýchlosťou približne 0,9 metra za sekundu, pričom hĺbka toku bola niekde medzi 20 až 100 centimetrami," uviedol William Dietrich z Kalifornskej univerzity v Berkeley.
Napísal Peter Kráčalík, 01. Október 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1350

Curiosity poslalo na Zem svoj autoportrét
Šesťkolesová sonda, ktorá skúma planétu Mars, sa odfotografovala pomocou svojho robotického ramena. Uhol záberu je prispôsobený polohe ramena počas snímania. Zároveň sa jej poradilo vypracovať farebnú snímku svojich kolies. Sonda tak pokračuje v testovaní svojich prístrojov. Curiosity už koncom augusta vytvorila snímku vlastných stôp v prachu na červenej planéte. 
Napísal Peter Kráčalík, 13. September 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1045

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.