Novinky o vesmíre

V tejto rubrike nájdete informácie o najnovších výskumoch vesmíru, letoch vesmírnych sond, štartoch ľudských posádok a samozrejme mnoho iného.

Hľadanie v novinkách:Sondy misie GRAIL sú na orbite Mesiaca
Na prelome rokov sa na obežnú dráhu Mesiaca dostali dve sondy misie GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory), ktoré 10. septembra z Mysu Canaveral vypustil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Úlohou sond je mapovanie odchýlok mesačnej gravitácie, na základe čoho chcú vedci overiť doterajšie teórie o vzniku Mesiaca. Pomocou misie GRAIL sa možno bude dať overiť aj teória, že okolo Zeme pôvodne rotovali dva mesiace.
Napísal Peter Kráčalík, 18. Január 2012 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 907

Ďalší dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody na Marse
Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda. Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z horniny, ktorú Opportunity našiel na okraji marťanského kráteru Endeavour. Sadrovec sa väčšinou vytvára v mieste, kde voda preteká horninou. Vedci o tomto objave informovali na minulotýždňovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.
Napísal Peter Kráčalík, 12. December 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1775

Park tmavej oblohy Poloniny už aj na facebooku
Park tmavej oblohy Poloniny vyhlásený 3. decembra 2010 pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 nájdete odteraz už aj na populárnej sociálnej sieti Facebook. Park vznikol s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením.
Napísal René Novysedlák, 30. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 927

NASA vyslala na Mars špičkovú sondu Curiosity
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal v sobotu na Mars špičkovú pojazdnú sondu Curiosity, ktorá bude hľadať dôkazy, či bolo tamojšie prostredie niekedy vhodné pre mikrobiologický život. Robot veľkosti automobilu vedcom tiež umožní zistiť detailné informácie o horninách, ktoré sa na Červenej planéte nachádzajú. Raketa Atlas 5 by mala do cieľ doraziť 5. augusta 2012.
Napísal Peter Kráčalík, 29. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1269

Okolo Zeme v noci preletí obrovský asteroid
Asteroid s priemerom 400 metrov v noci na stredu preletí okolo Zeme. K našej planéte sa priblíži na menšiu vzdialenosť ako Mesiac, no nebezpečenstvo predstavovať nebude. Do blízkosti 325-tisíc kilometrov od povrchu Zeme sa dostane dnes o 23:28 GMT (v stredu 00:28 stredoeurópskeho času), čo bude najbližšie za posledných 200 rokov. Taktiež je to najväčšie vesmírne teleso, ktoré minie Zem od roku 1976, voľným okom napriek tomu vidno nebude. Ďalší podobne veľký asteroid by sa mal objaviť až v roku 2028.
Napísal Peter Kráčalík, 08. November 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1441

Sobotňajšie nočné nebo oživia Drakonidy
Sobotňajšie nočné nebo prinesie zaujímavé divadlo. Zem bude prechádzať meteorickým prúdom prachových častíc. Ak nebude veľká oblačnosť alebo silný mesačný svit, mali by sme voľným okom pozorovať meteorický roj Drakoníd od 19:00 do 24:00. Agentúru SITA o tom informoval Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. "Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 až 100 meteorov za hodinu. Meteory z roja Drakoníd budú viditeľné na celej oblohe, pričom budú vyletúvať zo súhvezdia Draka," uviedol Tóth.
Napísal Peter Kráčalík, 06. Október 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1067

Sonda Dawn začala zbierať údaje o planétke Vesta
Vesmírna sonda Dawn začala pre dvomi týždňami zbierať údaje o planétke Vesta, pričom prvé pozorovanie jej povrchu uskutočnila zo vzdialenosti 2735 kilometrov. Počas nasledujúcich týždňov sa bude sonda k Veste približovať, aby získala viac informácií o tejto planétke, ktorá je druhým najväčším objektom v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.
Napísal Peter Kráčalík, 26. August 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1019

Na Marse zrejme v teplých mesiacoch tečie voda
Najnovšie zábery sondy Mars Reconnaissance Orbiter amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) naznačujú, že na Marse by mohla byť počas najteplejších mesiacov tečúca voda. Podľa Charlesa Boldena z NASA sa tak vedci dostávajú čoraz bližšie k zisteniu, či sa na Marse môže nachádzať nejaká forma života, a tento objav "znovu potvrdzuje, že Mars je dôležitým cieľom budúceho skúmania".
Napísal Peter Kráčalík, 10. August 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1601

Perzeidy 2011
V letných mesiacoch je na nočnej oblohe možné vidieť omnoho viac „padajúcich hviezd“ než inokedy. Je to kvôli aktivite niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd. Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca.
Napísal René Novysedlák, 08. August 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 3994

Približuje sa kométa objavená na Skalnatom plese
K Zemi sa približuje kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, ktorá bola v roku 1948 objavená na observatóriu na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách Antonínom Mrkosom a Ľudmilou Pajdušákovou. Tohto roku sa kométa priblíži najviac k dráhe Zeme, ale aj k Zemi samotnej. „Tá vzdialenosť bude našťastie taká, že k žiadnemu ohrozeniu alebo dokonca stretu so Zemou nedôjde,“ uviedol Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.
Napísal René Novysedlák, 31. Júl 2011 pokračovať >>> Komentárov: 0 Videní: 1105

<< Späť   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31   Ďalej >>

AKB už aj na Facebooku AKB už aj na Facebooku! © 1999, 2010 vesmir.sk, Astronomický klub Bratislava RSS kanál
Webhosting pre naše stránky poskytuje Atlantis Systems, s. r. o.